mobile

Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej

W ósmą rocznicę tragedii smoleńskiej na placu Piłsudskiego odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. Uroczystości z udziałem najważniejszych osób w państwie trwały już od rana, ale punkt kulminacyjny miał miejsce o godzinie 15.30, kiedy to z zaprezentowano monument. Na wydarzenie przybyło kilkanaście tysięcy osób ze stolicy i różnych części Polski.

Andrzej Łukasiak
Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej

W uroczystościach, jakie miały miejsce na placu Piłsudskiego, wzięły udział najwyższe władze państwowe, rodziny ofiar katastrofy, a także przedstawiciele służb mundurowych RP, oraz duchowni. Wydarzenie zgromadziło prawdziwy tłum mieszkańców stolicy oraz osoby, które specjalnie na tę okazję przybyły do Warszawy.

Obchody 8. rocznicy tragedii w Smoleńsku rozpoczęły się już rano. Ich kulminacja, czyli odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej, odbyła się o godzinie 15.30. Zebranym ukazał się monument w formie schodów. Autorem dzieła jest Jerzy Kalina, który w wypowiedzi dla mediów stwierdził, że pomnik nawiązuje kształtem jednocześnie do samolotowego trapu oraz katafalku pogrzebowego.

Po odsłonięciu pomnika głos zabrał Jarosław Kaczyński, który przypomniał historię i zasługi swojego zmarłego brata. Następnie przemawiał Andrzej Duda. Prezydent wyraził nadzieję, że monument będzie łączył Polaków. 

Miejsce uroczystości zostało szczelnie ogrodzone barierkami, których strzegła policja oraz żandarmeria wojskowa. Wejście na sam plac możliwe było wyłącznie w określonych punktach, gdzie prowadzona była kontrola bezpieczeństwa. Część osób obserwowała uroczystość zza barierek.

Od strony Ogrodu Saskiego zebrała się manifestacja osób, które wyrażały swój sprzeciw wobec budowy pomnika. Skandowano hasła wymierzone głównie w Jarosława Kaczyńskiego.

Pomnik, który stanął na placu Piłsudskiego, od samego początku budził kontrowersje. Na jego lokalizację nie godziły się władze stolicy. Budowa pomnika rozpoczęła się dopiero po tym, jak wojewoda mazowiecki przejął zarząd nad placem, a następnie ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak ogłosił, że teren będzie zamknięty. Wszelka aktywność wymagała zgody ministra.

Prace nad pomnikiem odsłoniętym we wtorek pomnikiem rozpoczęły się w lutym br.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda