mobile

Orchidea 2016 w Bibliotece Uniwersyteckiej

Od czwartku 3 marca do niedzieli 6 marca w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 można obejrzeć storczyki na trwającej Ogólnopolskiej Wystawie Storczyków „Orchidea 2016”. Wystawie towarzyszy kiermasz storczyków i akcesoriów do ich uprawy.

Orchidea 2016 w Bibliotece Uniwersyteckiej

Każdego dnia trwania wystawy o godzinie 12, 14 i 16 odbywają się warsztaty na temat pielęgnacji storczyków. To doskonała okazja, aby nie tylko dowiedzieć się więcej na temat uprawy tych roślin, ale także otrzymać odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące uprawy storczyków.

- Przy uprawie storczyków należy pamiętać o odpowiednim miejscu. Miejsce nie może być zbyt nasłonecznione. Nie można dopuścić, aby promienie słoneczne padały na liście. Jeżeli tak będzie, powstaną na liściach poparzenia. W konsekwencji małej powierzchni transpiracyjnej dla rośliny, mniej składników pokarmowych wytwarzanych dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Czasami pod wpływem wilgoci na tych plamach oparzeniowych rozwijają się grzyby chorobotwórcze. Jeżeli grzyby się rozwiną, stracimy roślinę. Ważna jest też odpowiednia temperatura. W nocy 16 – 18 stopni, w dzień – 22, maksymalnie 24 stopnie. Taka temperatura warunkuje prawidłowe kwitnienie, czyli indukcję kwitnienia, pod warunkiem, że roślina jest dobrze odżywiona, dostarczane są składniki pokarmowe w postaci nawozów. Kolejnym czynnikiem jest odpowiednia woda, najlepiej destylowana albo z filtra odwróconej osmozy, z dodatkiem nawozów – powiedział Piotr Dobrzyński, Katedra Roślin Ozdobnych SGGW.

Jak często należy podlewać roślinę? - Podlewamy w zależności od pory roku. W okresie jesienno zimowym, gdy jest krótki dzień i niższa temperatura – podlewamy raz w tygodniu, raz na półtora tygodnia. W okresie lata, gdzie jest suche powietrze i wyższa temperatura, można podlewać, co dwa, trzy dni. Należy pamiętać, że zawsze takim wyznacznikiem jest kolor systemu korzeniowego. Wilgotne podłoże – zielone korzenie, przyschnięte podłoże – kolor szaro siwy. Rośliny najczęściej przesadzamy, co dwa, trzy lata, kiedy podłoże się rozłoży i zostanie zatracona struktura przewiewności, przepuszczalności podłoża. Podłoże na bazie kory pinii, która długo utrzymuje swoją strukturę. Przy podlewaniu należy pamiętać, żeby woda nie zalegała pomiędzy liśćmi i w wierzchołku wzrostu. Zalegająca woda może powodować obumieranie i gnicie całej rośliny – dodał Piotr Dobrzyński.

Przy uprawie tych pięknych roślin warto też pamiętać, że storczyki nie powinny stać w przeciągu lub w pobliżu owoców, które wydzielają etylen, czyli gaz przyspieszający dojrzewanie owoców, czyli przekwitanie kwiatów albo zrzucanie pąków. W okresie jesienno zimowym, osoby, które uprawiają storczyki bardzo często mają problem ze zrzucaniem pąków kwiatowych. Związane jest to z krótkim dniem, małą ilością światła, suchym powietrzem. Roślinom nie służy też dym papierosowy.

Jeżeli musimy zimą przenieść roślinę, na przykład ze sklepu do domu lub podczas przeprowadzki - przy temperaturze na zewnątrz poniżej 15 – 16 stopni Celsjusza starajmy się zabezpieczyć na czas transportu dobrze owijając papierem.

Każdy, kto nie zdąży obejrzeć wystawy storczyków w BUWie, może skontaktować się z Oddziałem Warszawskim Polskiego Towarzystwa Miłośników Storczyków (PTMS) i dowiedzieć się jak uprawiać orchidee. Spotkania odbywają się w Gimnazjum nr 38 przy ul, Świętokrzyskiej 18a w Warszawie. Szczegóły na stronie www.storczyki.ptms.pl.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda