mobile

Październik miesiącem różowej wstążki

Już ósmy rok z rzędu Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został podświetlony różowym światłem, by zwrócić uwagę na ważny cel, jakim jest profilaktyka antynowotworowa i pokonanie raka piersi. Patronat honorowy nad 26. edycją kampanii objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Informacja prasowa/ Aleksandra Łogusz WarsawGiftShop.com
Październik miesiącem różowej wstążki

- Działając razem możemy pokonać raka piersi, dlatego też kolejny rok obejmuję honorowym patronatem polską edycję Kampanii na Rzecz Walki z Rakiem Piersi. Jej celem jest uświadomienie warszawiankom i warszawiakom jak ważna jest profilaktyka antynowotworowa i wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Pamiętajmy o regularnych badaniach, aktywnym trybie życia i właściwym odżywianiu. To nasza broń w walce z rakiem - mówi Hanna Gronkiewicz–Waltz, prezydent stolicy.

Październik na całym świecie obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem. W tym roku Warszawa po raz kolejny została partnerem kampanii na Rzecz Walki z Rakiem Piersi. Pałac Kultury i Nauki będzie jednym z kilkuset budynków na całym świecie, który w poniedziałek, 1 października (od godz. 18.00 do 24.00) zostanie podświetlony różowym światłem. W pierwszym tygodniu października, w ramach kampanii, pracownicy stołecznego urzędu miasta bezpośrednio obsługujący mieszkańców, umieszczą na klapach swoich ubrań charakterystyczne różowe wstążki – nieodłączny element kampanii od 26 lat (wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu). Stołeczny ratusz wspiera organizatora kampanii również poprzez emisję spotów w komunikacji miejskiej oraz na monitorach w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

Kampania ma wymiar edukacyjny, naukowy i finansowy. Fundusze pozyskane przez parterów kampanii wspierają kontynuację naukowych badań medycznych nad rakiem piersi u kobiet z mutacją w genie BRCA1.

Mieszkańcy stolicy mają zapewniony dostęp do szerokiego zakresu świadczeń zdrowotnych obejmujących leczenie i zapobieganie chorobom nowotworowym
W podmiotach leczniczych należących do m.st. Warszawy świadczone są usługi medyczne, począwszy od ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych poprzez badania profilaktyczne, a skończywszy na leczeniu stacjonarnym. Realizacja świadczeń odbywa się na podstawie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak również programów finansowanych przez właściwe instytucje, jak chociażby NFZ. Prawie wszystkie szpitale miejskie, jak również podmioty lecznicze lecznictwa otwartego, wykonują świadczenia w ramach pakietu onkologicznego.

Tylko w 2017 r. miejskie podmioty lecznicze udzieliły w poradniach specjalistycznych następującą liczbę porad lub badań: w zakresie onkologii – ponad 29 tys., w zakresie chirurgii onkologicznej – ponad 7,5 tys., w zakresie profilaktyki chorób piersi – ponad 9 tys. badań, w zakresie profilaktyki szyjki macicy – ponad 6,8 tys. badań, w zakresie onkologii i hematologii dziecięcej – blisko 1,2 tys. porad.

Miasto przyznaje dotacje inwestycyjne podmiotom leczniczym zabezpieczającym takie usługi jak profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów. W latach 2005-2014 szpitalom miejskim przyznano dotację na zakup 11 mammografów w wysokości 8,5 mln zł. Ponadto przyznano dotację na modernizację i utworzenie przychodni, w zakresie poradni K, diagnostyki z mammografią, poradni onkologicznych. W ostatnim czasie sfinansowano następujące przedsięwzięcia:

  • W Szpitalu Grochowskim sp. z o.o. w III kwartale 2018 roku do nowych, zmodernizowanych pomieszczeń w Pawilonie nr V zostanie przeniesiony Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej (29 łóżek) oraz zostanie uruchomiony nowy Oddział Chemioterapii Dziennej z pracownią cytostatyków (zadanie finansowane z dotacji z budżetu m.st. Warszawy).
  • W Szpitalu Specjalistycznym Św. Rodziny od października 2017 roku na Oddziale Onkologii Klinicznej funkcjonują czepki chłodzące, redukujące całkowitą utratę włosów podczas chemioterapii (zakup finansowany z dotacji z budżetu m.st. Warszawy).
  • W ramach projektu finansowanego ze środków UE w 2017 roku został zakupiony mammograf cyfrowy dla Szpitala Specjalistycznego „Inflancka” (dotacja z budżetu m.st. Warszawy stanowi wkład własny do realizacji projektu).

Miasto udziela również dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia. W latach 2017-2019 wsparte zostaną działania rehabilitacyjne m.in. dla kobiet po mastektomii w łącznej kwocie 360 525 zł. Stowarzyszenia, które otrzymały dotacje: Stowarzyszenie "Amazonki" Warszawa Centrum - 70 290 zł, Stowarzyszenie Amazonek „Żonkil” Warszawa - 170 235 zł, Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek - 60 000 zł i "FENIKS" Stowarzyszenie Amazonek Warszawa-Targówek - 60 000 zł. Ponadto dotację na programy edukacji i promocji zdrowia, otrzymało Towarzystwo Rozwoju Rodziny w kwocie 124 900 zł.

Źródło i fot.: Urząd m.st. Warszawy
Fot. Aleksandra Łogusz WarsawGiftShop.com

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda