mobile
REKLAMA

Pierwsze urodziny Współdzielnika – Miejsce Aktywności Lokalnej edukuje w Wola Parku już od ponad roku

Współdzielnik to projekt zainicjowany przez Wolskie Centrum Kultury oraz Wola Park. Działa już od ponad roku, edukując warszawiaków w zakresie zrównoważonej konsumpcji. Z okazji pierwszej rocznicy zorganizowano urodzinowe warsztaty, połączone z inauguracją w nowej przestrzeni, a także konsultacje z mieszkańcami dotyczące funkcjonowania Współdzielnika. 

informacja prasowa
Pierwsze urodziny Współdzielnika –  Miejsce Aktywności Lokalnej edukuje w Wola Parku już od ponad roku

Jest  to unikalna przestrzeń aktywności lokalnej i wymiany przedmiotów. Miejsce świętowało swoje pierwsze urodziny w sobotę 26 listopada. Z tej okazji odbyła się wyjątkowa impreza urodzinowa. Sobotnie wydarzenie było jednocześnie inauguracją nowej lokalizacji Współdzielnika, który w ostatnim czasie przeniósł się do większego lokalu obok kawiarni Grycan na 1. piętrze Wola Parku.

Współdzielnik został zainicjowany w ramach współpracy Wolskiego Centrum Kultury z centrum handlowym Wola Park. Promuje on  działania w myśl idei zero-waste i pozwala okolicznym mieszkańcom oraz wszystkim zainteresowanym warszawiakom poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu świadomej konsumpcji.

W ciągu minionego roku, Współdzielnik był odwiedzany codziennie przez średnio 400 osób, które licznie uczestniczyły w akcjach wymiany sąsiedzkiej, warsztatach i innych wydarzeniach mających propagować ideę zrównoważonego rozwoju. Ponadto, do tej pory zorganizowano 27 warsztatów i 20 innych wydarzeń sąsiedzkich, a także 2 imprezy okolicznościowe, podczas których przestrzeń odwiedziło 620 okolicznych mieszkańców i innych osób zainteresowanych ekologią.

 

Mieszkańcy doceniają to, że Współdzielnik jest miejscem, które faktycznie przyczynia się do pozytywnych zmian. Widzą realny wpływ, jaki mają nasze wspólne działania, od możliwości dzielenia się zasobami materialnymi, poprzez okazję do pozyskania nowych umiejętności, aż po dostęp do warsztatu, w którym sami mogą naprawić swoje sprzęty mówi Anna Bozhenko, Dyrektorka Centrum Handlowego Wola Park. Goście Współdzielnika mogą wymieniać się sprzętami i obiektami codziennego użytku czy nawet angażować się jako wolontariusze. Jeden z mieszkańców prowadzi na przykład dyżury w naszym warsztacie naprawczym, gdzie pomaga innym osobom naprawiać małe sprzęty RTV/AGD. Wiele osób wskazuje właśnie na warsztat jako najważniejszy element Współdzielnika, co pokazuje nam, jak bardzo ważny jest udział lokalnej społeczności – dodaje.

 

Podczas urodzin Współdzielnika, goście wzięli udział w oficjalnym otwarciu nowej lokalizacji i we wspólnym poczęstunku. Następnie mogli uczestniczyć m.in. w warsztatach ozdób choinkowych dla dzieci czy warsztatach techniki hapa zome. Przez cały czas trwania wydarzenia odbywały się również konsultacje i rozmowy z mieszkańcami dotyczące funkcjonowania i idei Współdzielnika. Poprzez konsultacje, mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat potrzebnych zmian i przekazać swoje sugestie dotyczące dalszego rozwoju przestrzeni.

Grupa odwiedzających to miejsce jest bardzo zróżnicowana. Z oferty korzystają zarówno osoby o niskich dochodach lub znajdujące się w kryzysie bezdomności, jak i osoby o wysokiej świadomości ekologicznej, zainteresowane ideą zero-waste. Współdzielnik odwiedzają także klienci centrum handlowego, którzy podczas wizyty w Wola Parku chcą dowiedzieć się więcej o działaniach tego unikalnego miejsca.


Różnorodność odwiedzających to duży atut Współdzielnika. Łączymy osoby z różnych grup, które mogą się tu poznać i wspólnie działać. Można się tu po prostu spotkać i odpocząć, co wiele mieszkańców wysoce sobie ceni podsumowuje Anna
Bozhenko.

fot. Współdzielnik

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda