mobile
REKLAMA

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany.

inf. prasowa
Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Wisła i tereny nadwiślańskie to bardzo ważna dla wielu warszawiaków część miasta. Większość mieszkańców nie wyobraża sobie wakacji bez aktywności nad rzeką. Rok 2020 przyniósł wiele ograniczeń, przez kilka miesięcy nie byliśmy w stanie działać tak, jak w poprzednich latach. Jednak już na przełomie maja i czerwca, wraz ze zniesieniem pierwszych obostrzeń, nad Wisłę powróciły atrakcje wodne: spływy kajakowe i rejsy, które spotkały się z jeszcze większym niż zwykle zainteresowaniem warszawiaków.

 

W trakcie sezonu dołożyliśmy wszelkich starań, by mimo pandemii zapewnić mieszkańcom, którzy tłumnie pojawili się nad rzeką, możliwość spędzania czasu aktywnie, bezpiecznie i twórczo. Wszystkie działania prowadziliśmy w reżimie sanitarnym. I – jak co roku – tworzyliśmy je wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi – mówi Justyna Glusman, Dyrektor Koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

 

Naturalnie nad Wisłą

W 2020 roku kampania ekologiczna Dzielnicy Wisła realizowana była pod hasłem „odŻYJ rzEKO" i zawierała elementy projektu z Budżetu Obywatelskiego.

W ramach Budżetu Obywatelskiego w każdy weekend działał Punkt Edukacji Ekologicznej, w którym zorganizowane były warsztaty i prelekcje ekspertów, m.in. na temat zero waste, upcyclingu, recyclingu, przyrody. Odwiedzający, dzięki kolektywowi „Plastikowa Rewolucja", mieli okazję samodzielnie przetworzyć plastik na przedmioty użytkowe, np. podstawki na kubki czy breloczki.

Nie zapomnieliśmy o wyrabianiu ekologicznych nawyków. W przestrzeni nadwiślańskiej – jak co roku – pojawili się edukatorzy wyposażeni w worki na śmieci i ekopopielniczki. Namawiali oni mieszkańców do sprzątania po sobie, zwracali uwagę na problem zaśmiecania przyrody. Dodatkowo, również w ramach Budżetu Obywatelskiego, warszawiacy trzykrotnie spotkali się na nadwiślańskich plażach, żeby oczyścić je z odpadów pozostawionych poza koszami, w zaroślach i trudno dostępnych miejscach. W zbiórkach uczestniczyli także artyści, np. Michał Piróg, Łukasz Garlicki, Dominika Gwit, Przemysław Cypriański. Podczas zbiórek zebrano łącznie 2 228 kg odpadów!

W ramach działań związanych z naturą prowadziliśmy monitoring siedlisk i ostoi ptaków lęgowych, a także opiekowaliśmy się lasem lęgowym i jego mieszkańcami na warszawskim odcinku Wisły.

 

W 2020 r. w nowym Pawilonie Edukacyjnym Kamień, miał miejsce cykl ciekawych przyrodniczych i ekologicznych spotkań, realizowanych m.in. w ramach projektu Life+ WislaWarszawska.pl. Charakterystyczny budynek, kształtem przypominający głaz polodowcowy, zlokalizowany został na Golędzinowskiej łące tuż przy prawobrzeżnym krańcu mostu Gdańskiego.

Pawilon nieprzypadkowo znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły oraz kwitnących łąk zalewowych. Jego lokalizacja sprzyja poznawaniu naturalnego bogactwa Wisły w bezpośrednim z nim kontakcie, stwarza zupełnie nowe możliwości dla oferty edukacyjnej z zakresu popularyzacji wiedzy o ptakach i przyrodzie nadwiślańskiej, propagowania idei ochrony obszarów Natura 2000.

Kamień i jego otoczenie to miejsce nowoczesnej edukacji nie tylko dla dzieci. To również przestrzeń otwarta na różnorodne inicjatywy i działania w obszarze ekologii i ochrony przyrody.

 

Aktywnie nad Wisłą

W ubiegłym roku – mimo ograniczeń i konieczności zachowania reżimu sanitarnego – zorganizowaliśmy wachlarz aktywności sportowych. Odbyły się cykliczne sesje jogi, tabaty, partie buli oraz treningi nordic walking, spływy kajakowe i zajęcia wioślarskie. Natomiast poza sezonem letnim w każdą niedzielę (od 15 listopada) odbywały się treningi morsowania.

 

Kulturalnie nad Wisłą

W 2020 roku, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, przeprowadziliśmy wiele różnorodnych działań kulturalnych, np. interaktywną grę miejską,  spacery edukacyjne dla dzieci,  wyprawy przyrodnicze,  przedstawienia teatralne o ekologii, minikoncert na wodzie, pokaz plenerowy filmu „Można panikować" (razem z panelem dyskusyjnym), wspólnie z mieszkańcami wykonaliśmy na bulwarze reverse graffiti (technika street art polegająca na myciu ściany lub innej powierzchni, najczęściej przy użyciu szablonu, w taki sposób, by wyczyszczone fragmenty tworzyły rysunek lub napis) z hasłem kampanii „OdŻYJ rzEKO", a w każdą sobotę na plaży Żoliborz odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci.

Gdy tylko było to możliwe, działalność wznowiły klubokawiarnie, organizując wydarzenia w reżimie sanitarnym. Odbyły się m.in. transmisje koncertów, teatr plenerowy z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego czy pierwszy otwarty turniej szachowy dla dzieci oraz cykl spotkań szachistów na bulwarach.

 

Żegluga

W ubiegłym roku byliśmy aktywni również na wodzie. Warszawiacy jak co roku mieli okazję skorzystać z bezpłatnych rejsów łodziami tradycyjnymi, nowoczesnymi katamaranami, motołódkami czy żaglówkami. Rejsy wzbogaciliśmy o zajęcia ekologiczne, varsavianistyczne i ornitologiczne. Jak co roku odbył się również rejs „Godzina W", upamiętniający Powstanie Warszawskie. Pod koniec sezonu z bulwarów można było podziwiać  paradę łodzi wraz z performancem artystycznym River Lights.

Pandemia spowodowała, że wiślane promy oraz zabytkowe autobusy i tramwaje rozpoczęły kursowanie później niż zazwyczaj. W sezonie 2020 funkcjonowały trzy bezpłatne promowe przeprawy międzybrzegowe: Słonka, Pliszka oraz Wilga. W lipcu i sierpniu pływały codziennie, a we wrześniu w weekendy. W tym niezwykle trudnym sezonie skorzystało z nich 56 397 osób.

 

Warszawski Plażowy

W lipcu na plaże powrócił Warszawski Plażowy, służąc mieszkańcom wiślanymi informacjami, radami i pomocą.  Na plażach Saska, Poniatówka i Żoliborz każdego dnia można było bezpłatnie wypożyczyć od Plażowego leżaki, sprzęt sportowy, zabawki dla dzieci oraz książki. Plażowi opatrywali drobne rany i skaleczenia, zapewniali plażowiczom płyn do dezynfekcji oraz dbali o porządek na plażach. Projekt realizowany był w pełnym reżimie sanitarnym, a leżaki i sprzęty były regularnie dezynfekowane. 

 

Bezpiecznie nad Wisłą

Na bulwarze Flotylli Wiślanej działały dwa Punkty Wsparcia, w których warszawiacy mogli skorzystać z pomocy ratownika medycznego i psychologa, uzyskać pomoc i poradę w momentach kryzysu i przekroczenia granic bezpiecznej zabawy. Dodatkowo w każdy weekendowy wieczór działania prowadzili streetworkerzy we współpracy ze strażnikami miejskimi. Zorganizowane zostały również warsztaty profilaktyczne z zakresu asertywności, redukowania stresu, antydyskryminacji i profilaktyki uzależnień. W weekendowe popołudnia można było także uczestniczyć w profilaktycznych labach ruchowo-tanecznych.

Wszyscy pracownicy terenowi: plażowi, streetworkerzy, pracownicy Punktów Wsparcia i Punkt Edukacji Ekologicznej wyposażeni byli w płyny dezynfekujące dla odpoczywających nad Wisłą oraz edukowali w zakresie zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią.

 

Infrastruktura wiślana

W 2020 – w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego – powstała bezpłatna wypożyczalnia kajaków, przygotowaliśmy 11 nowych palenisk i 8 rusztów na plażach miejskich. Naprawiliśmy i zakonserwowaliśmy podesty na plaży Poniatówka, nasadziliśmy roślinność.

Poza tym dbaliśmy o wyposażenie nadwiślańskich brzegów, ustawiliśmy 20 dodatkowych ławek, zabezpieczyliśmy wjazd na bulwary.

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda