mobile
REKLAMA

Powietrze dla „drzew weteranów"

Urząd Dzielnicy Ursynów  zlecił  wymianę ziemi i napowietrzenie korzeni metodą Air Spade 3. Do 10 grudnia potrwa wymiana gleby pod wybranymi, wiekowymi kasztanowcami zwyczajnymi w Alei Kasztanowej. Celem tych prac jest poprawa warunków siedliskowych drzew. Koszt przedsięwzięcia to 48 951,00 zł. W sumie zostanie wymieniona gleba na powierzchni 185 m2.

inf. prasowa
Powietrze dla „drzew weteranów"

- Do opieki nad dzielnicowymi drzewami używamy najnowocześniejszych technologii. Aleja Kasztanowa to jedno z piękniejszych, ale przede wszystkim najbardziej wartościowych przyrodniczo miejsc w naszej dzielnicy. „Drzewom weteranom" należy się szczególna troska. Jednym z moich celów w obecnej kadencji jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Metodę Air Spade 3 stosujemy wobec dzielnicowych drzew po raz pierwszy w historii -  mówi zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów, Bartosz Dominiak.

 

Napowietrzanie gleby

Kasztanowce do objęcia zabiegiem zostały wyznaczone w ramach ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez urząd, dotyczącej oceny stanu zdrowotnego drzew. Korzenie oczyszczane są przy pomocy urządzenia Air Spade, dzięki któremu przy wykorzystaniu strumienia sprężonego powietrza możliwe jest praktycznie nieinwazyjne rozluźnienie i napowietrzenie struktury gleby.

 

Cel prac

Celem tych prac jest poprawa warunków siedliskowych drzew. Gleba pod wskazanymi do zabiegu drzewami jest bardzo zbita, natomiast korzenie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują gleby o rozluźnionej strukturze, dającej możliwość wymiany gazowej i wodnej. Dodatkowo, z uwagi na konieczność walki ze szkodnikiem atakującym kasztanowce (szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem), co roku grabione są opadłe liście, zawierające zimujące larwy tego szkodnika. Zabieg ten nie sprzyjał tworzeniu się naturalnej ściółki, która odżywiałaby korzenie, chroniła przed suszą i mrozem, a także rozluźniała glebę.

 

Oczekiwane efekty

Po zabiegu wymiany gleby na wierzchu będzie rozłożona warstwa zrębków drzewnych, które mają utrzymywać prawidłowe parametry glebowe. Poprawa właściwości fizycznych i chemicznych gleby wokół korzeni da możliwość utrzymania witalności tego niezmiernie cennego drzewostanu. Polepszenie warunków siedliskowych omawianych „drzew weteranów" jest jednym ze sposobów walki ze skutkami zmian klimatycznych.

W przyszłym roku Urząd Dzielnicy Ursynów planuje poddać podobnym zabiegom część z pozostałych kasztanowców rosnących w Alei Kasztanowej.

 

 

 

Źródło: UD Ursynów

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda