mobile
REKLAMA

Powstanie styczniowe w Galerii W-Z

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do Galerii W-Z na wystawę Powstanie styczniowe. Wydarzenie, które ukształtowało kanon symboliki patriotycznej. Biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystawa jest dostępna od 25 stycznia.

inf. prasowa
Powstanie styczniowe w Galerii W-Z

Biżuteria patriotyczna, zwana także emblematyczną lub żałobną, to zjawisko znane zaledwie w kilku krajach. Poza Polską na przestrzeni lat była spotykana w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Historia Polski, podobnie jak literatura, daje nam wiele przykładów zachowań patriotycznych, również z wykorzystywaniem tego swoistego rodzaju sztuki użytkowej. Biżuteria noszona
w celu zamanifestowania swoich poglądów, swojej postawy społecznej, narodowej
i patriotycznej niesie zupełnie inne przesłania. Choć nie muszą być one wolne od takich pojęć jak „sztuka”, „poziom artystyczny”. Sztuka patriotyczna, a więc i biżuteria patriotyczna, może być rozpatrywana w kategoriach filozoficznych, moralnych, emocjonalnych, ale też
w kategoriach użyteczności.

Wystawa planszowa prezentuje biżuterię patriotyczną ze zbiorów Muzeum Niepodległości, m.in. medaliony, pierścionki i kolczyki.

Ekspozycja będzie dostępna w Galerii do 18 lutego. To już druga wystawa organizowana przez Muzeum w tym miejscu. Pierwsza Wszystko dla frontu. Wszyscy na front! Prezentowała plakaty propagandowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej.


 

 

 

Źródło: Muzeum Niepodległości w Warszawie

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda