mobile
REKLAMA

Praca sezonowa: co warto o niej wiedzieć?

Praca sezonowa może być doskonałą okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy i zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Jednakże, poszukiwanie odpowiedniej oferty pracy sezonowej wymaga rozwagi i ostrożności. Grzegorz Wolff – zastępca dyrektora Urzędu Pracy w Warszawie – poinformował nas, jak rozpoznać bezpieczne ogłoszenia, jakie są najczęstsze rodzaje prac sezonowych oraz jakie kroki podjąć, aby znaleźć satysfakcjonującą i opłacalną pracę.

Maja Jaubin
Praca sezonowa: co warto o niej wiedzieć?

Co to jest praca sezonowa?

Praca sezonowa to zatrudnienie, które podejmujemy okresowo, zazwyczaj w związku z zapotrzebowaniem występującym w określonych porach roku, najczęściej latem. Jest ściśle powiązana z ruchem turystycznym, który intensyfikuje się podczas wakacji. W tym czasie pojawia się na przykład potrzeba zbierania warzyw i owoców, do której pracodawcy chętnie zatrudniają czasowych pracowników.

 

Czy pojawiają się już oferty pracy sezonowej?

Tak, do urzędów pracy również trafiają takie oferty, choć nie są one bezpośrednio określane mianem „pracy sezonowej”. Jest to spowodowane trudnością w jednoznacznym określeniu, czy dana oferta jest związana z pracą sezonową. Widzimy wzrost liczby ofert w gastronomii i hotelarstwie związany z nadchodzącym sezonem turystycznym. Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników nie tylko do obsługi ogródków piwnych i kawiarnianych, ale także do zbiorów oraz, w niektórych rejonach, do rybołówstwa. W tym roku najwięcej ofert kierowanych jest do pomocy kuchennej, kucharzy, kelnerów, barmanów oraz pokojowych. Najczęściej do takiej pracy zatrudniane są młode osoby.

Od jakiego wieku młode osoby mogą się podjąć takiej pracy ?

Podjąć pracę zarobkową można od od 15. roku życia. Osoby w wieku od 15 do 18 lat są nazywane „młodocianymi pracownikami”. Najczęściej podejmują się oni pracy dorywczej po zajęciach szkolnych lub pracy wakacyjnej, dla której wyjeżdżają nad morze lub w góry, gdzie dorabiają przez 2-3 miesiące. Dodatkowym warunkiem podjęcia pracy przez młodą osobę jest ukończenie szkoły podstawowej. Ponadto, pracownik powinien być przeszkolony na stanowisku, które obejmie, zgodnie z zasadami BHP. Warto również być świadomym swoich praw jako osoba zatrudniona.
 

W jaki sposób szukać bezpiecznych ogłoszeń?

Polecam korzystanie z dużych portali ogłoszeniowych, które cieszą się renomą i są zarządzane w sposób, który uniemożliwia dostęp niewłaściwym firmom. Zawsze można sprawdzić, czy firma oferująca pracę sezonową ma aktualny wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Przede wszystkim nie odpowiadajmy na podejrzane ogłoszenia w sieci lub na mediach społecznościowych. Najlepiej szukać ofert na sprawdzonych stronach, gdzie jest ich dużo i gdzie są one weryfikowane. W razie niepewności warto sprawdzić informacje podane przez firmę w internecie lub na grupach społecznościowych. Nie wyjeżdżajmy w ciemno!

Jak wyglądają stawki pracy sezonowej?

Do pracy sezonowej pracodawcy rzadko zatrudniają pracowników na umowę o pracę, ponieważ wiąże się to z wysokimi kosztami. Najczęściej wybierają umowę zlecenie. Obecnie pracownicy zarabiają średnio 27 zł/godz., a w niektórych przypadkach wynagrodzenie może być wyższe od minimalnej stawki krajowej, która obecnie wynosi około 4240 zł. Oczywiście, istnieją oferty z wyższą stawką ze względu na intensywność pracy, np. przy zbieraniu truskawek.
 

Jakie prace sezonowe ludzie najczęściej wybierają?

Co roku w wakacje spotykamy te same oferty pracy, zarówno w obszarach gastronomii, jak i hotelarstwa. Może to być czasowe wsparcie stałej obsługi w hotelach – jako pokojówka lub recepcjonista/recepcjonistka – oraz praca w ogródkach kawiarnianych. Obserwujemy również intensywny ruch pracowników w kierunku morza, podążających za turystami. Tam można znaleźć zatrudnienie w kawiarniach, restauracjach, barach itp. Inną opcją jest zbieranie płodów rolnych.

 

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda