mobile
REKLAMA

Prażanie zyskali tężnię solankową

Mieszkańcy prawobrzeżnej części miasta stołecznego Warszawy nie muszą już wyjeżdżać ze stolicy, aby wdychać świeże, zdrowe powietrze. Na placu Hallera ku uciesze wielu prażan stanęła bowiem tężnia solankowa.

Marcin Kalicki
Prażanie zyskali tężnię solankową

Pomysł wybudowania w tym miejscu tężni został zgłoszony w ramach budżetu partycypacyjnego przez Kamila Ciepieńko, dzielnicowego radnego. - Tężnia, to budowa z drewna i gałęzi tarniny, na które spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki. Ten prosty proces wytwarza mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnieniu, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania - napisał autor w opisie zgłoszonego projektu. - Przebywanie w podobnym miejscu ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, w wielu przypadkach jest wręcz wskazane. W sąsiedztwie projektu znajduje się ujęcie wody oliogoceńskiej, plenerowa siłownia i ośrodek zdrowia, w którym pracownicy mogliby prowadzić spotkania dla mieszkańców w ramach edukacji prozdrowotnej z wykorzystaniem solanki - zachwalał radny Kamil Ciepieńko.

Mieszkańcom pomysł postawienia tężni solankowej, wzorowanej na tej w Ciechocinku, ale na dużo mniejszą skalę, bardzo się spodobał. - Dla mnie, osoby starszej to znakomita informacja. Jestem tu codziennie. Żyjąc wśród tylu samochodów, spalin i zanieczyszczeń pomysł ustawienia tutaj czegokolwiek co sprawi, że powietrze będzie choć trochę lepsze jest bardzo dobrą decyzją - mówi Krystyna Grochulska. - Proszę wziąć głęboki oddech i poczuć to powietrze. Wydaje się, że to tak nie wiele, ale dla nas starszych osób, to bardzo dużo. Cieszę się, że ktoś pomyślał również o nas i taki pomysł udało się zrealizować. Zauważyłam, że praktycznie z dnia na dzień jest tu coraz więcej osób co też potwierdza, iż było to trafione przedsięwzięcie - dodała Danuta Maj.

Warszawska tężnia solankowa to znakomita alternatywa dla tej znajdującej się w Konstancinie-Jeziornej, gdzie nie każdy mieszkaniec stolicy ma możliwość dojechać. Warszawiacy są bardzo zadowoleni z takiej inwestycji i chcieliby, aby zrealizowano podobne w innych częściach miasta stołecznego. Czy tak się stanie? Przekonamy się w kolejnych miesiącach.

Marcin Kalicki / fot. https://przegladpraski.pl/teznia-solankowa-na-placu-hallera-dziala-i-oczyszcza-powietrze/

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda