Prezydent Trzaskowski: nie ma powodów do paniki
Na konferencji prasowej, zwołanej w związku z awarią kolektora ściekowego, prezydent informował o sytuacji kryzysowej
Jak powiedział prezydent, eksperci są na miejscu i ustalają przyczyny awarii kolektorów – może to potrwać kilka dni ze względu na ciężką płytę przykrywającą kolektory. Prowadzone są również pomiary, zarówno przez miasto, jak i służby rządowe, jak i poszukiwane są rozwiązania. Prezydent pochwalił również służby na poziomie niepolitycznym, a skrytykował partię rządzącą za upolitycznianie sytuacji i manipulacje. - Termin „brudna polityka” zyskał dziś na znaczeniu, nad tym ubolewam – skomentował Trzaskowski.
Inną kwestią, która niepokoi, prezydenta Trzaskowskiego, jest sianie paniki. - W tym momencie wszyscy powinniśmy oceniać to, co się dzieje. Nie ma powodów do siania paniki – powiedział. - Nie ma sytuacji zagrażającej życiu mieszkańców Warszawy, nie ma katastrofy ekologicznej. Mieliśmy informacje z Płocka, że nie ma zagrożenia o pobór wody. Nie ma zagrożenia, jeżeli chodzi o jakość wody w Warszawie, wszystkie ujęcia wody są powyżej miejsca zrzutu [m.in. Gruba Kaśka, na południe od mostu Łazienkowskiego – red.]. Woda jest bezpieczna, pomiary wciąż są prowadzone, nie ma powodów do paniki – dodał.
Prezydent przypomniał również, że przed 2012 rokiem ścieki były zrzucane do Wisły, ale nie oznacza to, że miasto chce powrotu do tamtej sytuacji – władze chcą, aby ten stan trwał jak najkrócej. - To jest naprawdę zbyt poważna sprawa, w przyszłości nikt nie będzie reagował na komunikaty służb, jeżeli będzie tak siana panika. Nie rozumiem, jak można bawić się bezpieczeństwem Polaków tylko na użytek kampanii wyborczej – powiedział.
Miasto stara się również określić ewentualne możliwości ograniczenia zrzutu ścieków do Wisły – nie są to bowiem rozwiązania gotowe, ponieważ awarii uległ również rurociąg awaryjny. - Na dzień dzisiejszy takiego rozwiązania jeszcze nie ma, mamy nadzieję, że do momentu naprawienia kolektora, takie rozwiązanie znajdziemy – powiedział prezydent Trzaskowski.

![[KONKURS] Spektakl "Choinka" w teatrze Guliwer. Wygraj wejściówki](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/6289f215bacb04cf6a286c7b65048e016b8a0151.jpeg)
















![[Konkurs Mikołajkowy] „Po słonecznej stronie życia” – wygraj książkę Damiana Abramowicza](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/a8a133f53765e694b010c58b5649c0fe6576dac0.png)
![[Konkurs] Wyślij swoje świąteczne życzenia i wygraj publikację w gazecie „Informator Stolicy”](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/ccbd0d61ad75ac74de345ccc1e0f020b4367abd0.png)
![[Rozwiązanie konkursu] Spektakl „Przyjazne dusze” wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/e70719d748773077595f2fdfe65067e0b399bdee.jpeg)















