mobile
REKLAMA

Przepisanie licznika prądu – zrób to w 15 minut!

Własne cztery kąty to marzenie wielu. Gdy wszystko idzie po Twojej myśli i masz już klucze w dłoni, nie zapominaj o niezbędnych formalnościach. W czasie sporządzania dokumentacji i planowania remontów łatwo stracić głowę. Wśród ważnych spraw do załatwienia, musisz pamiętać przede wszystkim o przepisaniu licznika prądu i zawarciu nowej umowy. Oto kilka wskazówek, jak uporać się z tym jak najszybciej.

Artykuł sponsorowany
Przepisanie licznika prądu – zrób to w 15 minut!

W jakich sytuacjach musisz pamiętać o przepisaniu licznika prądu?

Przepisać licznik prądu należy w przypadku kupna lub sprzedaży mieszkania, domu bądź innej nieruchomości z dostępem do energii elektrycznej. Jest to także wymagane w sytuacji, gdy dziedziczysz lokal po zmarłej osobie. Ponadto warto rozważyć przepisanie licznika, gdy wynajmujesz mieszkanie. Najlepiej zrobić to przed planowaną przeprowadzką.

Na szczęście, procedury są proste i przejrzyste, a w dodatku teraz możesz tego dokonać już w 15 minut z serwisem Przejmij licznik od E.ON Polska. Cały proces odbywa się wirtualnie i nie wymaga stawienia się osobiście w salonie stacjonarnym. 

Przepisanie licznika prądu – procedury

Z przepisaniem licznika prądu wiąże się kilka formalności. Procedury różnią się, gdy kupujesz nowe mieszkanie od dewelopera od sytuacji, gdy nabywasz lokal na rynku wtórnym lub dziedziczysz go po zmarłej osobie. Zanim udasz się do Twojego sprzedawcy prądu, upewnij się, że posiadasz odpowiednią dokumentację.

Przy okazji kupna nowego mieszkania

W przypadku zakupu zupełnie nowego lokalu sytuacja jest dosyć prosta. Jako pierwszy właściciel nie musisz martwić się o odczytywanie danych z licznika energii, gdyż ten pozostaje nieaktywny, a w gniazdkach nie płynie jeszcze prąd. 

Aby dokonać odblokowania urządzenia w nowo wybudowanym budynku, potrzebne będą: Twoje dane, dokładny adres mieszkania oraz numer seryjny licznika. Będziesz musiał też zdecydować o wyborze oferty – taryfę warto dopasować do potrzeb i przyzwyczajeń przyszłych domowników.

Jak długo trwa odblokowanie licznika? Prąd w Twoim mieszkaniu popłynie w ciągu dwóch tygodni od podpisania umowy.

Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym

W przypadku, gdy mieszkanie zakupione zostało na rynku wtórnym, a jego poprzedni właściciel był klientem tego samego sprzedawcy prądu, do przepisania licznika i zawarcia nowej umowy będziesz potrzebować: odczytu licznika w obecności poprzedniego gospodarza, wypełnienia protokołu zdawczo-odbiorczego oraz ostatniej faktury lub starej umowy ze sprzedawcą prądu (w celach autoryzacyjnych).

Protokół zdawczo-odbiorczy musi zawierać: informacje o stanie licznika w momencie jego przekazania, dane Twoje oraz osoby zdającej licznik. Dokument muszą podpisać obie strony.

W przypadku dziedziczenia nieruchomości

Jeśli przejmujesz mieszkanie po osobie zmarłej, musisz dysponować skanem dokumentu, potwierdzającym dziedziczenie (postanowienie sądowe lub akt notarialny). Poza tym niezbędne będą dane licznika energii (numer seryjny, odczyt) oraz PESEL zmarłego. Do dopełnienia formalności nie będzie potrzebny protokół zdawczo-odbiorczy.

Taryfa na energię elektryczną – wybieramy najlepszą ofertę

Ostatnim krokiem jest wybór odpowiadającej Ci taryfy prądu i podpisanie nowej umowy. Na tym etapie warto przemyśleć, jaka oferta najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Najważniejszym czynnikiem jest to, w jakich godzinach najczęściej Ty i pozostali domownicy korzystacie z prądu:

  • Taryfa weekendowa G12w – to propozycja idealna dla osób, które obowiązki domowe wykonują najczęściej późnymi wieczorami i w weekendy. Zapewnia korzystniejsze stawki za prąd, gdy największe wykorzystanie sprzętów elektrycznych w mieszkaniu przypada na noc (22:00-6:00) i całą dobę od soboty do niedzieli.
  • Taryfa nocna G12 – to oferta dedykowana tym, którzy programują sprzęty na nocną pracę (22:00-6:00), a większość dnia spędzają poza domem lub na czynnościach niewymagających użytkowania energii elektrycznej.
  • Taryfa jednostrefowa G11 – to najpopularniejsza opcja, wybierana przez osoby korzystające z prądu równomiernie w ciągu całej doby.

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Pamiętaj - przepisanie licznika prądu na nowego właściciela jest bezpłatne. Poza tym musisz wiedzieć, że jeśli ktoś podający się za pracownika firmy energetycznej próbuje wyłudzić od Ciebie opłaty za naprawę, wymianę lub legalizację liczników energii elektrycznej, warto taką sytuację zgłosić zarówno do odpowiednich organów, jak i do Twojego sprzedawcy prądu. Co więcej, ingerencja w elementy układu pomiarowego przez osoby nieuprawnione stanowi naruszenie prawa. Nie wahaj się powiadomić o takiej sytuacji policję oraz sąsiadów narażonych na działanie oszustów.

Planujesz przeprowadzkę do nowego lokalu? Chcesz szybko i wygodnie przepisać licznik prądu i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę? Przejmij licznik online! Nie trać więcej czasu na formalności i ciesz się wymarzonym mieszkaniem!

fot.unsplash

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda