mobile
REKLAMA

Przygoda na Wiśle pod żaglami

Już w najbliższą sobotę, 10 września na Wiśle w Porcie Czerniakowskim rozpoczynają się warsztaty żeglarstwa tradycyjnego. Podczas zajęć będzie można poznać techniki żeglugi rzecznej przy wykorzystaniu drewnianych łodzi z tradycyjnym ożaglowaniem – żaglami rozprzowymi, rejowymi i przednimi żaglami kwadratowymi.

Przygoda na Wiśle pod żaglami

Warsztaty żeglarskie odbędą się w cyklach weekendowych przez co będą mogły wziąć w nich udział będą całe rodziny. Wybór dwóch jesiennych miesięcy: października i listopada a także dwóch dni w grudniu nie jest przypadkowy. To czas, gdy na rzece panują sprzyjające warunki meteorologiczne. Korzystne wiatry umożliwiają swobodną żeglugę przy wykorzystaniu żagli.

Do dyspozycji kursantów zostaną oddane dwie łodzie. Pierwsza, to drewniany bat – długa, smukła tradycyjna wiślana łódź z żaglem rozprzowym, druga – rzeczny galar z ożaglowaniem rejowym, na której, z uwagi na wymiary jednostki i zadaszenie, będą odbywały się zajęcia teoretyczne. Galar ten, Święta Barbara reprezentowała Wisłę na Festiwalu Loary we francuskim Orleanie w minionym miesiącu.

- W warsztatach może wziąć udział każdy. Oczywiście osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką osób dorosłych. Łodzie wyposażone są we wszystkie środki ratunkowe, poza tym pływamy na płaskodennych jednostkach, bardzo bezpiecznych i stabilnych. W ramach całej szkółki jest 19 spotkań. Im ktoś więcej razy weźmie udział w warsztatach tym pewniej będzie czuł się na łodzi. Oczywiście podczas jednego kursu nie można nauczyć się wszystkiego, ale po czwartych, piątych warsztatach będzie mógł poprowadzić samodzielnie łódź. Zainteresowanie warsztatami jest tak duże, że na październik mamy już ponad 80 procent zajętych miejsc – powiedział Damian Jakubowski, fundacja Szerokie Wody – Więcej wolnych miejsc jest w listopadzie, być może dlatego, że listopad jako pora aktywności fizycznej na rzece może budzić trochę niepokoju, zaznaczę, że nie uzasadnionego.  – dodał.

Łodzie są bardzo bezpieczne - przekonuje Damian Jakubowski, a sezon nawigacyjny na Wiśle kończy się 8 grudnia.

Rejsy sobotnie odbywać się będą na trasie Czerniaków – Żoliborz – Czerniaków a więc w dół rzeki. W niedzielę uczestnicy warsztatów popłyną w górę Wisły z Czerniakowa na Wilanów.

Udział w warsztatach jest bezpłatny i współfinansowany przez Urząd m. st. Warszawy. Fundacja Szerokie Wody, która jest organizatorem warsztatów  przyjmuje zgłoszenia pod numerami telefonów: 606 777 154, 534 721 604.

Ilość miejsc jest ograniczona, jednorazowo w szkoleniu może wziąć udział 12 osób.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda