mobile
REKLAMA

Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2018

Już 25 miast w Polce zdecydowało się udostępnić mieszkańcom alternatywną metodę komunikacji miejskiej – rower miejski! Ten ekologiczny i niezwykle przyjemny, zwłaszcza latem, środek transportu jest wprost idealny w zatłoczonym i zakorkowanym mieście. Za ułatwienie dla fanów jednośladów można uznać również nieustannie powiększającą się sieć ścieżek rowerowych.

Informacja prasowa
Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2018

Widok elegancko ubranych mieszkańców, jadących do pracy na rowerze nie jest już czymś niecodziennym. Wiele osób rezygnuje z trujących środowisko samochodów na rzecz rowerów, również w trosce o własną kondycję i samopoczucie.

Dadelo.pl wzięło pod lupę systemy rowerów miejskich i wyłoniło ten, który jest najprzyjaźniejszy mieszkańcom. Na szczycie zestawienia wylądowało Veturilo.

Na 7 kategorii, w których można było zdobyć punkty, aż w trzech to właśnie stolica była najlepsza. Jakie czynniki wpłynęła na wygraną Veturilo?

Najlepszy dostęp do stacji

Według wyliczeń na jeden km2 przypada 0,71 stacji z rowerami do wypożyczenia, a w całej Warszawie jest ich aż 366. Dodatkowo, poza systemem Veturilo, w mieście stołecznym funkcjonuje jeszcze Acro Bike, a w ramach tego systemu użytkownicy mogą zostawiać rowery na obszarze niemal całego miasta, nie tylko na specjalnych stacjach.

Ilość osób zapisanych do systemu

W Warszawie 35% ludności jest zapisana do bazy Veturilo, to aż o 10 i 15 punktów procentowych więcej niż w znajdujących się również na podium – Wrocławiu i Lublinie.

Dodatkowe atrakcje

Warszawskie Veturilo jako jedno z dziesięciu miast otrzymało dodatkowe punkty za możliwość wypożyczenia: roweru dziecięcego, tandemu oraz roweru elektrycznego. Warto również wspomnieć, że system rowerowy w Konstancinie-Jeziornej jest kompatybilny z Veturilo. Jest to ogromne ułatwienie dla mieszkańców terenów podmiejskich, którzy poruszają się po stolicy, jak i okolicznych ośrodkach miejskich.

Ilość osób proporcjonalna do liczby ludności

W tej kategorii najwięcej punktów zgarnął system działający w Konstancinie-Jeziornej, na jeden rower przypada 286 osób. Dla porównania: na ostatnim miejscu w rankingu uplasował się Ostrów z wynikiem 3.626 mieszkańców na jeden rower.

Ekologicznie i tanio

Jeśli chodzi o wydatki na jazdę na jednośladzie, najkorzystniejsze warunki oferują swoim mieszkańcom Szamotuły, nie pobierając opłaty za aktywację usługi, pierwsze 20 minut jazdy ani za pierwsze 3 godziny.

Najbardziej rozjeżdżone miasto

Tym razem na prowadzeniu Kraków, osoby zapisane do systemu wypożyczyły rower w sezonie 2017 średnio 23 razy, wynik dość imponujący, zwłaszcza że druga w zestawieniu jest Łódź z liczbą 14 wypożyczeń na jednego użytkowania i kolejno Radom z osiągiem 13 przejazdów na osobę.

Zimowa jazda na rowerze

Dla wprawionych cyklistów przemierzanie kolejnych ulic w zimie to pestka, niestety tylko jedno miasto oferuje takie urozmaicenie w ramach roweru miejskiego, jest to Kraków. Wavelo, mimo że najdroższe w zestawieniu, pod tym względem okazało się najbardziej elastyczne dla użytkowników. Miasto miało czas na dopracowanie działania systemu rowerów publicznych, ponieważ to w tym mieście działają one najdłużej, bo od 2009 roku.

Warszawa, Kraków czy Łódź, które zostały wspomniane powyżej, to tylko niewielka część miast oferujących rozwiązania z zakresu miejskich rowerów. Łącznie w Polsce działa już ponad 25 takich rozwiązań, i to nie tylko w największych ośrodkach czy aglomeracjach. Zobacz cały ranking na dadelo.pl i sprawdź, jak Twoje miasto wypadło na tle konkurencji.


 


 



 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda