mobile

Remonty warszawskich obiektów sakralnych w 2023 roku

W ubiegłym roku w 16 warszawskich świątyniach zostały przeprowadzone remonty współfinansowane z budżetu miasta. Łączna kwota dotacji to ponad 3 mln 155 tys. W budowlach odnawiano elewacje, złocenia kopuł, restaurowano malowidła ścienne i remontowano schody

Informacja prasowa
Remonty warszawskich obiektów sakralnych w 2023 roku

W formie dotacji na remonty zabytków miasto przekazało łącznie ponad 14 mln 330 tys. zł. Zrealizowano za te pieniądze 93 zadania (72 w formie dotacji, 21 refundacji). Beneficjentami miejskich dotacji były m.in. kościoły i związki wyznaniowe.

Synagoga Nożyków

Synagoga przy ul. Twardej 6 jest jedyną zachowaną i działającą przedwojenną warszawską synagogą. Od 2008 roku budynek przechodzi większe i mniejsze remonty, a łączna kwota dotacji przekracza już milion zł. W ubiegłym roku wymieniono całe krycie dachu oraz naprawiono uszkodzoną konstrukcję drewnianą. Wymieniono elementy więźby, a te które udało się uratować zostały wzmocnione i zabezpieczone odpowiednimi preparatami. Wykonano też całkowicie nowe deskowanie i poszycie z membrany oraz pokryto dach nową blachą. Kwota przyznanej dotacji to ponad 299 tys. zł. We wcześniejszych latach dokonano między innymi konserwacji elewacji i sklepienia nawy głównej.

Praska bazylika

W ubiegłym roku minęła setna rocznica od konsekracji i nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej. Miasto stołeczne Warszawa przeznaczyło 250 tys. zł na kolejny etap prac konserwatorskich. Zeszłoroczny remont dotyczył głównie renowacji górnej części elewacji frontowej i schodów wejściowych.

Usunięte zostały zniszczenia, uzupełnione ubytki tynku, całość została wzmocniona, zagruntowana i pomalowana. Wykonano również prace sztukatorskie zdobień. Wymieniono zniszczone obróbki blacharskie i orynnowania.

Warszawskie cerkwie

W cerkwi św. Równej Apostołom Marii Magdaleny zarówno prace przeprowadzone w roku ubiegłym, jak i poprzednim, otrzymały dofinansowanie z budżetu m.st. Warszawy. Zeszłoroczna dotacja na remont elewacji cerkwi wynosiła 260 tys. zł. Natomiast refundacja zadania poniesionego w 2022 r. czyli remontu kopuł i złocenia krzyży, wyniosła 205 tys. zł. 

W cerkwi św. Jana Klimaka na Woli dekoracje malarskie wykonane przez Jerzego Nowosielskiego odzyskały dawny blask. Konserwatorzy wykonali badania, które pozwoliły na rozpoznanie składu zapraw, zostały usunięte zabrudzenia i odsłonięto dolne partie ścian i wzmocniono tynk specjalistycznymi preparatami. Program prac konserwatorskich obejmował również wykonanie koniecznych uzupełnień malarstwa i retuszy. Dotacja miasta na konserwację dekoracji malarskich w dolnej cerkwi wynosi 300 tys. zł. 

Kościół św. Stanisława na Woli

Od 2020 r. do 2023 r. miasto dotowało remont elewacji kościoła. Z murów zostały usunięte grzyby, mchy i glony. Ubytki zostały uzupełnione specjalistycznymi kitami. Wymieniono najbardziej zniszczone cegły. Przeprowadzona została także konserwacja ceglanych kształtek okien i wszystkich elementów kamiennych oraz powierzchni otynkowanych. W 2023 r. dotacja wyniosła 220 tys.  a łączna kwota dotacji wyniosła 820 tys. 

fot.UMW

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda