mobile

Rogaliki maślane

Chrupiąca skórka i mięciutki, maślany środek - rogaliki maślane. Z kubeczkiem gorącego kakao, domową konfiturą - śniadanie idealne. a te z własnego piekarnika to czysty smak i satysfakcja. Zwłaszcza, że przepis jest zaskakująco prosty.

Katarzyna Nowicka
Rogaliki maślane

Rogaliki maślane to jedno najsmaczniejszych wspomnień mojego dzieciństwa. Z piekarni przynosił je Tata, namiętny wielbiciel słodkich wypieków. W dni powszednie pakował mi je do szkoły jako drugie śniadanie. W weekendy siadaliśmy wspólnie do porannego biesiadowania i długo leniwie rozkoszowaliśmy się płynącym czasem.

Piekarnia, w której Tata kupował rogale zniknęła w zawierusze gospodarczych przemian. Tęsknotę za smakiem rogalików próbowałam wyleczyć wypiekami z innych ale żadne nie były tak dobre. Dlatego smaku idealnego musiałam poszukać we własnej kuchni. I wiecie co? Udało się.

Podstawa rogalików maślanych to proste ciasto drożdżowe. Bez zaczynu, najprostsze ciasto z możliwych. Składniki wystarczy wymieszać i wyrobić. Ja robię to zwykłym ręcznym mikserem, ale najszybciej poradzi sobie z tym robot kuchenny. A w ostateczności - zrób to rękoma, tak jak robiły to nasze mamy i babcie.

Wyrabianie to etap, którego pominąć nie wolno. W czasie wyrabiania gluten tworzy łańcuchy, dzięki którym ciasto pięknie rośnie a co najważniejsze - nie opada.

Jak przygotować rogaliki maślane

Od lat w kuchni używam suchych drożdży i w przypadku rogalików maślanych jest podobnie. Takie wypieki udają się po prostu zawsze a ciasto po upieczeniu nie ma specyficznego posmaku, który pozostawiają drożdże świeże. Rogalików maślanych nie da się zrobić bez masła i nie, nie można go zastępować olejem, jak przeczytacie w innych przepisach. Rogaliki maślane muszą pachnieć masłem. I kropka.

Nie można też się spieszyć i pomijać wyrastania. Zajmuje to około 1,5 godziny. Reszta to łatwizna - ciasto wałkujemy na kształt sporej pizzy i kroimy radełkiem na 8 trójkątów. Na tym etapie możemy posmarować rogaliki roztopionym masłem - dzięki temu upieczone ciasto będzie się pięknie listkować.. Rogaliki zwijamy i odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia.

I jeszcze jeden rada dla tych, którzy gorące rogaliki chcieliby zjeść na śniadanie. Ciasto można zagnieść wieczorem. Uformowane rogaliki przykrywamy ściereczką i wstawiamy do lodówki gdzie w ciszy i spokoju sobie urosną. Rano wystarczy wyjąć je z lodówki i na pół godziny odstawić na blat. A potem upiec oczywiście.

Jeśli lubisz słodkie wypieki koniecznie wypróbuj przepis na półfrancuskie bułeczki z czekoladą. Wymagają trochę wysiłku ale są po prostu pyszne.

A jeśli lubisz moje przepisy zajrzyj na www.platebykate.com

Możesz też polubić moją stronę na Facebooku @platebykate i obserwuj na Instagramie profil plateby.kate

Smacznego!

ROGALIKI MAŚLANE

Porcja dla

Przygotowanie 2 godz. 15 min.

pieczenie 20 min.

Składniki

  • 500 g mąki pszennej luksusowej

  • 7 g suchych drożdży

  • 2 jajka małe

  • 210 mleka tłustego

  • 60 g masła

  • 60 g cukru

  • szczypta soli

DODATKOWO

  • rozkłócone jajko

  • mak albo sezam do posypania

OPCJONALNIE

  • 50 g roztopionego masła

Sposób przygotowania

  1. Mleko z masłem podgrzej do momentu, aż masło się rozpuści. Ma być podgrzane ale nie gorące i nie może się zagotować.

  2. W dużej misce wymieszaj mąkę, cukier, drożdże i sól. Dodaj jajka, mleko z masłem i wymieszaj. Wyrabiaj ręką lub w robocie kuchennym nie krócej niż 10 minut aż ciasto stanie się gładkie i elastyczne. Powinno dobrze odchodzić od ręki.

  3. Z ciasta uformuj kulę, przełóż do miski lekko posmarowanej olejem, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na półtorej godziny. Ciasto powinno podwoić objętość.

  4. Wyjmij ciasto na blat oprószony mąką. Uderz kilka razy ręką by je odgazować. Rozwałkuj na kształt koła i grubość 4-5 milimetrów. Nożykiem do krojenia pizzy pokrój ciasto na 8 trójkątów. OPCJONALNIE: posmaruj każdy trójkąt roztopionym masłem.

  5. Zroluj każdy trójkąt zaczynając od krótkiego boku formując rogaliki. Przełóż uformowane rogale na blaszki do pieczenia w dość dużych odstępach. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 30 minut. W czasie, gdy rogaliki rosną rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Wyrośnięte rogaliki posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp makiem.

  6. Piecz 15-20 minut do momentu aż solidnie się zarumienią. Ostudź na kratce.

Fot. Katarzyna Nowicka 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda