mobile

Róże na 100-lecie odzyskania niepodległości

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ambasada Republiki Bułgarii podarowała Łazienkom Królewskim sto róż damasceńskich. Kwiaty zdobią Ogród Modernistyczny, gdzie 18 lipca 2018 r. uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą dar Bułgarów.

Informacja prasowa/ fot. Paweł Czarnecki
Róże na 100-lecie odzyskania niepodległości

W uroczystości udział wzięli JE Emil Savov Yalnazov, ambasador Republiki Bułgarii, oraz prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.

Róże damasceńskie zdobią naturalistyczną część Ogrodu Modernistycznego od ul. Gagarina. Krzewy posadzone zostały w dużym klombie na tle ciemnozielonych świerków serbskich. Dzięki różom damasceńskim pochodzący z I połowy XX w. fragment łazienkowskiego ogrodu, o swobodniej kompozycji, z drzewami owocowymi, zyskał nową jakość.

Te wyjątkowe kwiaty, które w Bułgarii są rośliną niemalże narodową, rosną w znanej na całym świecie Dolinie Róż. Miejsce to już w XIX w. wspominane było w literaturze jako jedna z najpiękniejszych i najmocniej pachnących różanych dolin Europy. To właśnie tutaj, w trackiej miejscowości Kazanłyk, znanej z produkcji olejku różanego, znajduje się Muzeum Róż, tu też odbywa się pachnący różami festiwal.

Sto róż damasceńskich podarowanych przez Ambasadę Republiki Bułgarii to kolejny element polsko-bułgarskiej współpracy w Łazienkach Królewskich. Wcześniej w Muzeum prezentowane było trackie złoto ze zbiorów Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii, zaś pierwszomajowy Piknik Europejski współorganizowany był z Ambasadą Bułgarii.

Źródło: Łazienki Królewskie

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda