mobile
REKLAMA

Rozwiązanie konkursu - Wygraj książkę wydawnictwa Krytyka Polityczna pt. „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami”

Znamy już zwycięzców!

Redakcja
Rozwiązanie konkursu - Wygraj książkę wydawnictwa Krytyka Polityczna pt. „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami”

Miło nam poinformować, że książkę wydawnictwa Krytyka Polityczna pt. ,,Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami” wygrywają:

pan Tomasz Wilczak, który napisał: Tak się składa, że książka, o którą się staram jest kontynuacją jednej z najciekawszych pozycji historycznych, jakie czytałem, tj.
"Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu". I nie piszę tak tylko dlatego, że jestem czechofilem - Piotr M. Majewski oprócz tego, że posiada ogromną wiedzę na tematy, o ktorych pisze, ma jeszcze świetne pióro. Jego książki po prostu dobrze się czyta. Polacy ze swoją Armią Krajową, Powstaniem Warszawskim, i wszechobecną po dziś dzień martyrologią, często patrzą na naszych południowych sąsiadów pogardliwie, wypominając im kolaborację z Hitlerem, a w najlepszym razie tchórzostwo. Nie bierzemy pod uwagę w jak trudnej sytuacji znaleźli się wówczas Czesi, a w końcu było nie było, zostali zdradzeni przez późniejszych sojuszników i mieli do wyboru: zginąć lub walczyć o przetrwanie, co w praktyce oznaczało podporządkowanie się woli okupanta. Wybrali to drugie i raczej nie żałują. Nie zmienia to faktu, że także i Czesi mieli swoich bohaterów/straceńcow, takich jak organizatorzy i wykonawcy zamachu na samego protektora Czech i Moraw, Reinharda Heydricha.
Chciałbym otrzymać, książkę Piotra M. Majewskiego, żeby pogłębić swoją wiedzę na temat dzisiejszych Czech i Słowacji w okresie okupacji niemieckiej. Nie jest to temat, który jakoś szczególnie zajmuje naszych historyków, tym większy szacunek dla autora, że się za niego wziął.

a także pani Mar En, która napisała: Historia to moja pasja. Ale to co robię na co dzień jest po prostu moim zawodem, który nie jest w żaden sposób związany z moimi zainteresowaniami. Na szczęście jest jeszcze czas wolny w którym można oderwać się od szarej codzienności. Być może historia Czech w czasie II wojny światowej to nie jest najlepsza ilustracją kolorowych fajerwerków ale i nie tego oczekuję od dobrej lektury i dlatego chętnie zatopię się w książce wydawnictwa Krytyka Polityczna pt. „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami".

Gratulujemy i prosimy o kontakt na adres: redakcja@informator-stolicy.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda