mobile

Rusza budowa pomnika Wojciecha Korfantego

Pomnik stanie przy Trakcie Królewskim, po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania Al. Ujazdowskich z ul. Agrykola przed ogrodzeniem Ogrodu Botanicznego. Zostanie odsłonięty jeszcze w tym roku.

Sylwia Fiutkowska/fot. Wikipedia
Rusza budowa pomnika Wojciecha Korfantego

Pomnik powstał w wyniku porozumienia podpisanego w marcu zeszłego roku przez  prezydenta Warszawy i prezydenta Świętochłowic w imieniu 14 samorządów śląskich. 

Monument stanie w jednym z ważniejszych miejsc w Warszawie, wzdłuż Traktu Królewskiego, na którym widnieją już pomniki wybitnych Polaków. Na pl. Trzech Krzyży upamiętniono Wincentego Witosa, w parku Ujazdowskim - Ignacego Jana Paderewskiego, a u zbiegu Al. Ujazdowskich i al. Szucha - Romana Dmowskiego. Przy Belwederze ulokowano posąg Józefa Piłsudskiego. 

W miejscu, gdzie ma powstać pomnik Korfantego prace już ruszyły. Obecnie trwają prace ziemne, a późniejszej kolejności zostanie ułożona nawierzchnia z kostki. Następnie w końcowym etapie zostanie postawiony oświetlony pomnik. Teren wokół monumentu zostanie dodatkowo zagospodarowany.

Pomnik będzie miał 2,5 metra wysokości i będzie ulokowany na trzech stopniach. Postać zostanie odlana z patynowanego brązu.

Budowla ma być odsłonięta jeszcze w tym roku, na który przypada 80. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego oraz 100 rocznica wybuchu I powstania śląskiego.
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda