mobile
REKLAMA

Sąsiedzkie sadzenie warszawskich drzew

Stołeczne dzielnice wzbogacą się tej jesieni o 6 000 nowych drzew. Część z nich posadzą sami mieszkańcy. W październiku dzieci i dorośli dołączyli do wspólnych nasadzeń na Mokotowie, Targówku i w Wilanowie. W następnych tygodniach akcja odbędzie się m.in. przy ulicach Ochoty, Pragi-Północ i Woli.

Informacja prasowa/ fot. R. Motyl
Sąsiedzkie sadzenie warszawskich drzew

Parki, skwery i arterie zazielenią się w we wszystkich dzielnicach stolicy. Warszawscy ogrodnicy rozpoczęli prace w połowie października. Razem z mieszkańcami zasadzą 600 nowych drzew.

Warszawiacy mogą sami decydować, w których miejscach chcą więcej zieleni. Swoje pomysły przedstawiają zarówno w projektach budżetu partycypacyjnego jak i za pomocą aplikacji „Milion drzew”. Od czasu uruchomienia tej internetowej platformy otrzymaliśmy już 10 600 zgłoszeń ze wskazaniem, gdzie warto zasadzić kolejne drzewo. Mieszkańcy są chętni do wspólnego tworzenia miejskiej przestrzeni. Teraz mogą uczestniczyć także w naszych jesiennych nasadzeniach – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W ostatnim tygodniu października sąsiedzkie sadzenie odbyło się w trzech dzielnicach Warszawy. W Wilanowie, przy ul. Ł. Drewny stanęło 16 nowych drzew. Rodziny wraz z dziećmi dołączyły do akcji na Targówku, niedaleko ul. Kondratowicza, gdzie wspólnie zasadzili 60 srebrzystych lip. Uczestnicy spotkania przy ul. Niepodległości mogli zobaczyć specjalną metodę sadzenia 11 dużych dębów z wykorzystaniem mocujących kotew i napinających pasów.

Te spotkania to nie tylko ciekawa lekcja o otaczającej przyrodzie, ale również przypomnienie o tym, jak wiele korzyści daje nam zieleń w mieście. Stale pielęgnujemy drzewa, by oczyszczały powietrze i chroniły przed słońcem bądź wiatrem. W tym sezonie pogoda sprzyja relaksowi i rekreacji w parkach, lasach czy nad Wisłą. Wspólne sadzenie drzew może być również przyjemną rozrywką – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Terminy najbliższych wspólnych nasadzeń:

 • Ochota
  5 listopada, ul. Dickensa 18, 20, 22 i 24, godz. 10.00,
  6 listopada, skrzyżowanie ul. ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały" i ul. Szczęśliwickiej, godz. 10.00,
  7 listopada, Al. Jerozolimskie 147, godz. 10.00,
 • Praga-Północ
  5 listopada, ul. Kijowska 14, godz. 10.00,
 • Wola
  5 listopada, ul. Ordona 10, godz. 10.00,
  5 listopada, skrzyżowanie ul. Płockiej i ul. Gostyńskiej, godz. 10.00,

Wstęp wolny. Harmonogram kolejnych nasadzeń dostępny jest na wydarzeniu tutaj. Terminy spotkań będą uzupełniane w najbliższych dniach.

Więcej drzew w całej Warszawie
Podczas jesiennej akcji sadzenia drzew najwięcej sadzonek przybędzie na Bielanach i Pradze-Południe. Przy niektórych arteriach pojawią się nowe aleje w ramach projektu „Zielone Ulice”, którego rozwój można śledzić tutaj. Wśród sadzonych gatunków znalazły się rośliny przyjazne alergikom, m.in. klony, graby i kasztanowce.

W zeszłym roku, w Warszawie zasadziliśmy ponad 24 tysiące drzew. Niemal jedna czwarta z nich pojawiła się przy głównych ulicach, inne w lasach i nad Wisłą. W lipcu tego roku przybyło ponad 200 nowych, przyulicznych sadzonek, a od 2007 roku do pierwszej połowy 2018 roku posadziliśmy ponad 300 000 drzew. W tym roku, w lasach miejskich pojawiło się kolejne 3 000 sztuk, a już niedługo Warszawa wzbogaci się o 7 000 nowych sadzonek. Dobór gatunków roślin jest prowadzony według Standardów kształtowania zieleni w Warszawie, które stanowią załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Więcej informacji o Programie znajduje się tutaj.

Zieleń to jeden z trzech filarów działań poprawiających jakość powietrza w stolicy. Oprócz inwestycji w nowoczesny transport publiczny i ekologiczną energię, stale pielęgnujemy warszawskie parki, skwery i lasy a także rozwijamy tereny zieleni. Mieszkańcy uwielbiają w nich spędzać swój wolny czas. Mają do dyspozycji aż 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków oraz dziesiątki zieleńców, które łącznie stanową 40 procent powierzchni stolicy.

Działania dotyczące poprawy jakości powietrza finansowane są dzięki podpisanemu w maju 2016 roku zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy zatwierdzającemu „Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”. Budżet Programu wynosi 16 miliardów złotych. Sam „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy” został przyjęty przez Radę m.st. Warszawy w grudniu 2015 roku.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda