mobile
REKLAMA

Seniorko, seniorze – za darmo zaszczep się przeciw grypie

Ponad 5 mln zł Warszawa przeznaczy na bezpłatne szczepienia przeciw grypie sezonowej dla seniorek i seniorów. Aby jak najwięcej osób starszych mogło skorzystać z miejskiego programu darmowych szczepień, szczepić będzie się można przez cały sezon grypowy, czyli od jesieni aż do marca. A już w przyszłym roku, z myślą o seniorkach, rusza zupełnie nowy miejski program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy

Informacja prasowa
Seniorko, seniorze – za darmo zaszczep się przeciw grypie

- W trosce o zdrowie warszawskich seniorek i seniorów finansujemy bezpłatne szczepienia przeciw grypie sezonowej. W tym sezonie w ponad 120 przychodniach na terenie Warszawy mieszkanki i mieszkańcy powyżej 65 r. życia, mogą zaszczepić się całkowicie za darmo. Jak pokazują badania, osoby starsze są szczególnie narażone na zachorowania i ciężkie powikłania po grypie. Dlatego drogie seniorki, drodzy seniorzy - początek jesiennej aury to najlepszy moment, żeby zadbać o swoją odporność i skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie, które zapewniamy w naszym mieście – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Warto przypomnieć, że stołeczny samorząd finansuje również szczepienia przeciw grypie dla najmłodszych – w ramach miejskiego programu można bezpłatnie zaszczepić dzieci od 6. do 60. miesiąca życia – dodaje.

Więcej o programach szczepień finansowanych z budżetu m.s.t Warszawy znajduje się pod adresem: zdrowie.um.warszawa.pl/szczepienia

Szczepienia przeciw grypie dla seniorów

Jak informuje warszawska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, w Warszawie w roku 2023, od 1 stycznia do 31 marca, zgłoszono niemal 85 tys. przypadków zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. To niemal dwa razy więcej niż w całym 2022 roku.

– W tym sezonie Warszawa zapewni blisko 50 tys. bezpłatnych szczepionek przeciw grypie dla mieszkańców powyżej 65. roku życia. Z danych epidemicznych widać, że stołeczni seniorzy są grupą, która najczęściej szczepi się przeciw grypie. To efekt miejskiego programu bezpłatnych szczepień „Grypa 65+”. Co istotne, seniorzy, którzy zdecydują się na skorzystanie z oferty szczepień, nie muszą mieć recepty i iść do apteki, żeby wykupić preparat - wszystko załatwią w jednym miejscu, czyli przychodni, która bierze udział w miejskim programie szczepień – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Lista placówek medycznych, w których można zaszczepić się w ramach miejskiego programu "Grypa 65+" jest dostępna pod poniższym linkiem: zdrowie.um.warszawa.pl.

Niezłomne Warszawianki

Decyzją stołecznych radnych, mieszkanki Warszawy powyżej 65. r. życia, będą mogły korzystać z programu z zakresu profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy pn. „Niezłomne Warszawianki”.

Program rozpocznie się w 2024 roku i umożliwi przebadanie (z użyciem narzędzia FRAX) do 7 tys. stołecznych seniorek rocznie pod kątem oceny ryzyka poważnego złamania osteoporotycznego. Około 6 tys. pacjentek będzie miało również wykonany pomiar gęstości mineralnej kości (BMD) za pomocą metody densytometrii (DXA). W ramach programu zaplanowano również szkolenia personelu medycznego oraz kampanie informacyjne dla mieszkańców.

Koszt „Niezłomnych Warszawianek” wyniesie w latach 2024-2025 blisko 1,9 mln zł – Warszawa przeznaczy na ten cel 375 tys. zł. Program uzyskał dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł w ramach konkursu ministerstwa na programy polityki zdrowotnej realizowane przez gminy w obszarze edukacji w zakresie osteoporozy i wczesnego wykrywania osteoporozy.

fot.UMW

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda