mobile
REKLAMA

Spotkanie z nauką na Ursynowie

Urząd Dzielnicy Ursynów we współpracy z Politechniką Warszawską i Fundacją Nowatorska Edukacja zorganizował piknik naukowy w dniu 22 września. Adresatami imprezy byli uczniowie gimnazjum i liceum.

Spotkanie z nauką na Ursynowie

Na terenie zielonym za siedzibą Urzędu Dzielnicy Ursynów przy Alei KEN 61 studenci Politechniki Warszawskiej, uczniowie ursynowskich gimnazjów a także Szkoła Matematyki Alfa przygotowali zajęcia plenerowe dla gimnazjalistów i uczniów liceów ogólnokształcących. Podczas nietypowych zajęć można było poszerzyć wiedzę z zakresu fizyki, chemii, geologii i matematyki.

Na stoisku zorganizowanym przez koło naukowe warszawskiej Politechniki, Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa można było poznać działanie silnika wodorowego. Jeżdżące modele samochodów napędzane wodorem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Napęd wodorowy stosowany na szeroką skalę stosowany jest w rakietach, również w tych odbywających loty kosmiczne. Kosmos, to z kolei domena Studenckiego Koła Astronautycznego. Kolo zrzesza studentów pasjonujących się astronautyką i astronomią. Realizują wiele projektów we współpracy min. z Europejska Agencją Kosmiczną i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Na ich stoisku można było zobaczyć konstrukcje, które powstały w SKA a więc między innymi PW-Sat 1, pierwszego polskiego satelity studenckiego. Zbudowany w technologii CubeSat testował system usuwania w bezpieczny sposób „kosmicznych śmieci” znajdujących się na orbicie Ziemi. Satelita w 2013 roku został wystrzelony w kosmos za pomocą rakiety Vega przez Europejską Agencję Kosmiczną. Studenci Koła Astronautycznego zajmują się nie tylko satelitami ale także robotami i budowaniem rakiet.
- Budujemy rakiety sondujące atmosferę, które lecą na wysokość do 10 kilometrów, w dolnych warstwach atmosfery. Testujemy w ten sposób różnego rodzaju rozwiązania techniczne, które pozwolą nam budować większe rakiety – powiedział Tadeusz Górnicki, członek zarządu Studenckiego Koła Astronautycznego.

Swoimi pracami chwalili się też uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 93, Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego STO, Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 95 i Gimnazjum nr 95 im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.  Uczniowie tej ostatniej szkoły przygotowali między innymi model jaskini krasowej, ukazującej w przystępny, wizualny sposób zjawiska występujące w tej formie geologicznej. Takie pojęcia jak stalaktyty, stalagmity i stalagnaty przestaną być zagadką przy ich modelu.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko z cieczą nienewtonowska, na którym dodatkowo można było zobaczyć właściwości suchego lodu, dwutlenku węgla i helu. Ten ostatni gaz znany z właściwości zmieniana ludzkiego głosu, pompowany był w balony. Kilku gimnazjalistów empirycznie poznało jego właściwości.

Ciekawym eksponatem była też tablica Mendelejewa, na której w miejsce pierwiastków chemicznych wklejone były symbole produktów spożywczych zawierających największą ich ilość.

Organizatorom pikniku naukowego należą się słowa uznania. Jest szansa, że wiedza zdobyta na zajęciach lekcyjnych przeprowadzonych w nietypowym miejscu, z dala od sali klasowej, dłużej pozostanie w pamięci.
Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda