Startuje festiwal filmów dokumentalnych MDAG
Już jutro, 8 maja, rozpocznie się największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce – Millennium Docs Against Gravity. Do 18 maja warszawskie kina pokażą blisko 180 tytułów z całego świata. Co znajdzie się w repertuarze?

Tegoroczna edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się pod hasłem „Między nami cały świat” - tytule sugerującym idęę wspólnoty i globalnej jedności. W programie znajdą się filmy docenione na prestiżowych festiwalach międzynarodowych, takich jak Sundance, Berlinale, Cannes oraz IDFA.
Filmy będą prezentowane w 17 różnych sekcjach tematycznych, takich jak Amerykańskie kontrasty, Klimat na zmiany, Muza i wena, Miejsca oraz Kobiety zmieniają świat. Podczas wydarzenia przyznanych zostanie 20 nagród, w tym najważniejsza – Grand Prix – Nagroda Banku Millennium.
Festiwal otworzy opowieść o izraelsko-palestyńskich metodach dążenia do pokoju – Coexistence, My Ass! w reżyserii Amber Fares. Wśród pokazywanych filmów znajdą się także:
- Apokalipsa w tropikach (reż. Petra Costa) – obraz współczesnej Brazylii i powiązań między religią a polityką,
- 2000 metrów do Andrijiwki (reż. Mstyslav Chernov) – relacja z wojny w Ukrainie,
- Moja skradziona planeta (reż. Farahnaz Sharifi) – intymny portret irańskich kobiet z perspektywy ich codziennego życia.
Polskie kino dokumentalne również mocno zaznaczy obecność. W Konkursie Polskim MDAG zaprezentowanych zostanie dziesięć dokumentów, stworzonych przez sześć kobiet i sześciu mężczyzn. Cztery z nich trafią także do międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowego.
W ramach festiwalu szczególne miejsce zajmą retrospektywy dwóch wybitnych twórców - Marka Cousinsa, znanego z umiejętności głębokiego spojrzenia na historię sztuki i kina, oraz Andrzeja Munka, którego realistyczna wizja Polski wciąż pozostaje aktualna.
Retrospektywy odbędą się przy okazji premier nowych filmów: Pasażer Andrzej Munk Michała Bielawskiego oraz Nagłe przebłyski głębi istnienia, w którym Cousins sportretował szkocką malarkę Wilhelminę Barns-Graham.
W programie MDAG znajdą się również spotkania z twórcami, debaty, warsztaty oraz wydarzenia branżowe w ramach MDAG Industry. Uczestnicy będą mogli wziąć udział doświadczeniach XR, warsztatach z jogi wzroku oraz zobaczyć wystawę fotografii Ernesta Cole’a.
Szczegółowy program wydarzeń specjalnych dostępny jest na stronie: mdag.pl/22/pl/warszawa/
22. edycja Millennium Docs Against Gravity potrwa od 9 do 18 maja i odbędzie się w kinach w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi oraz Bydgoszczy. Następnie, od 20 maja do 2 czerwca, festiwal przeniesie się do przestrzeni online na platformie mdag.pl.
fot. pixabay