mobile
REKLAMA

Stołeczna Policja wspiera w utrzymaniu kwarantanny

Policjanci wspierają służby sanitarne i przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną są obecne w miejscu jej wyznaczenia oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje przekazywane są do służb sanitarnych i ośrodków pomocy społecznej. Tylko w ciągu jednej doby na terenie stołecznego garnizonu funkcjonariusze Policji kontaktują się z 4.600 osobami.

inf.prasowa
Stołeczna Policja wspiera w utrzymaniu kwarantanny

- Zdecydowana większość przestrzega zasad kwarantanny. Spotykamy się też z oznakami sympatii ze strony osób objętych kwarantanną. Niestety pojawiają się też zachowania nieodpowiedzialne. Tak było chociażby w przypadku dwóch kontrolowanych osób. W pierwszym przypadku osoba wybrała się do sklepu po zakupy, a w drugim - pobiegać. Jak ważna jest kwarantanna, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczą o tym tragiczne wiadomości napływające wciąż z Włoch. Dlatego z naszej strony działania muszą być bezwzględne. Wobec osób, które naruszyły obowiązek kwarantanny prowadzone są już wstępne czynności w kierunku art. 165 kk (sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego). Za złamanie tego przepisu grozi do 8 lat pozbawienia wolności – powiedział Rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Koordynacją działań związanych z koronawirusem na terenie stołecznego garnizonu zajmuje się Centrum Operacyjne działające w Komendzie Stołecznej Policji. Policyjne patrole umundurowane w każdej części miasta, w każdej dzielnicy, gminie i powiecie w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbierają również informacje, czy potrzebna jest im pomoc. Sprawdzenie odbywa w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom, jak i osobom objętym kwarantanną.  - Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego policjantów z osobą objętą kwarantanną. Funkcjonariusze rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu – dodaje rzecznik.

Z każdym dniem odnotowywane są w Polsce nowe zakażania koronawirusem, przybywa też osób, które objęte są kwarantanną. Liczby te nie są tak duże, jak we Włoszech czy Francji, polskie służby medyczne razem z policjantami dokładają jednak wszelkich starań, by poprzez swoje działania, ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dziś priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i niezbędnej opieki w tej trudnej sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego.

Policjanci apelują więc o zachowanie szczególnej ostrożności, rozsądek, odpowiedzialne zachowania i nie narażanie innych na ryzyko zachorowania. Czas na zmianę zachowań!

 

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Dbaj o swoją odporność.
  • Często myj ręce wodą z mydłem lub dezynfekuj płynem z alkoholem o stężeniu co najmniej 60%.
  • Nasze dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusami,  dlatego unikaj dotykania oczu, nosa i ust nieumytymi rękami, aby nie przenieść wirusa z  powierzchni na siebie.
  • Nie podawaj dłoni na powitanie.
  • Unikaj miejsc, w których przebywa dużo osób, ponieważ wirusy rozchodzą się drogą kropelkową.
  • Zachowaj co najmniej 1,5 m odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
  • Jeśli Ty kaszlesz lub kichasz, zakryj usta i nos zgiętym łokciem, a najlepiej chusteczką, która później jak najszybciej wyrzuć do zamkniętego kosza, po czym dokładnie umyj ręce.
  • Stosuj zrównoważoną dietę. Codziennie jedz 5 porcji warzyw i owoców, wypijaj około 2 litrów płynów, unikaj wysoko przetworzonej żywności.
  • Pamiętaj, aby dobrze się wysypiać.
  • Dbaj o swoje otoczenie. Regularnie dezynfekuj powierzchnie dotykowe: biurka, lady, stoły, klamki i włączniki światła. Używaj do tego wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego.
  • Odkażaj często swój telefon, np. używając chusteczek ze środkiem dezynfekcyjnym. Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
  • Zachowaj spokój. Nie rób zakupów na zapas.
  • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy, opartych na dowodach naukowych.

 

Źródło: Komenda Stołeczna Policji

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda