STOP wypalaniu traw! Ministerstwo apeluje o rozwagę
Wypalanie traw to poważny problem, który ponownie narasta. Proceder ten stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. Wbrew powszechnemu mitowi, wypalanie traw nie użyźnia gleby, a wręcz prowadzi do jej wyjałowienia oraz emisji toksycznych substancji do atmosfery. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że - Wypalanie traw degraduje glebę, prowadząc do jej jałowienia, co wpływa negatywnie na bioróżnorodność terenu

Każdego roku na wiosnę dochodzi do tysięcy pożarów nieużytków, które stanowią zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. Już na początku marca pisaliśmy o znacznym wzroście pożarów traw. Problem nie zniknął. Tym razem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zabrało głos w sprawie. - Choć niektórzy myślą, że wypalanie traw jest naturalnym sposobem na „oczyszczenie” terenu, rzeczywistość jest zupełnie inna. Wypalanie traw degraduje glebę, prowadząc do jej jałowienia, co wpływa negatywnie na bioróżnorodność terenu – podkreśla ministerstwo.
Ponadto wypalanie trwa stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.
- Pożary traw wywołane przez człowieka mogą szybko wymknąć się spod kontroli, prowadząc do niszczenia lokalnej flory i fauny, a także do zagrożeń dla ludzi i ich mienia – zaznacza MSWiA.
Warto również pamiętać, że pożary traw angażują strażaków, którzy w tym czasie mogliby ratować życie w innych sytuacjach. Tylko w ubiegłym roku strażacy na terenie województwa mazowieckiego podjęli 3747 interwencji w związku z pożarami traw i nieużytków rolnych na terenie województwa w danym roku. W okresie od 2018 do 2024 r. najwięcej było ich w 2019 r., kiedy ich liczba wyniosła 8964.
W dodatku kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny nawet do 30 tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach sprawca może trafić do więzienia na nawet 10 lat.
Kampania "Stop Pożarom Traw"
Straż Pożarna prowadzi kampanię „Stop Pożarom Traw”. Jej celem jest edukacja społeczeństwa i przeciwdziałanie wypalaniu traw. W ramach kampanii organizowane są konkursy plastyczne, prelekcje oraz akcje informacyjne, które mają na celu uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z wypalaniem traw.