mobile
REKLAMA

Strażnicy miejscy apelują: Nie bądź obojętny na potrzebę pomocy medycznej!

Wtorkowy poranek na Mokotowie stał się dramatyczny dla 75-letniej mieszkanki, która miała umówioną wizytę u lekarza. W drodze na spotkanie potknęła się i upadła na chodnik, raniąc twarz. Na szczęście natychmiastową pomoc udzielili strażnicy miejscy z I Oddziału Terenowego, którzy patrolowali ulicę Kruczkowskiego.
 

Maja Jaubin
Strażnicy miejscy apelują: Nie bądź obojętny na potrzebę pomocy medycznej!

Około godziny 10 strażnicy pojechali w stronę Książęcej, gdy zauważyli kobietę leżącą nieopodal przystanku autobusowego. Niezwłocznie zawrócili, aby udzielić jej pomocy. Starszy inspektor Dariusz Romański oraz młodszy strażnik Jakub Jarosiński natychmiast zainterweniowali, widząc zakrwawioną twarz seniorki. Wezwali pogotowie ratunkowe i udzielali pierwszej pomocy. Strażnicy zauważyli, że mimo licznej ilości przechodniów, nikt nie pomógł kobiecie ani nie wezwał służb. 

75-letnia mieszkanka Mokotowa po wyjściu z autobusu upadła i uderzyła twarzą o chodnik. Funkcjonariusze po opatrzeniu ran kobiety zalecili jej by poczekała na przyjazd ratowników, którzy potem uznali, że seniorkę trzeba przewieźć do szpitala. Strażnicy apelują, by ludzie nie przechodzili obojętnie obok osób potrzebujących pomocy na ulicy. Należy zatrzymać się, zapytać czy pomóc, a w razie potrzeby wezwać odpowiednie służby (tel. 986) lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

Warto przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy. Wiele osób nie reaguje na widok kogoś, kto potrzebuje pomocy medycznej, obawiając się, że mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie każdy jednak wie, że osoba udzielająca pierwszej pomocy, podlega ochronie należnej funkcjonariuszom publicznym. Oznacza to, że nie ponosi ona odpowiedzialności za nieumyślne błędy popełnione w trakcie pomocy. 

Poza tym, każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy. Za jej nieudzielenie grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat [przyp. red.: Art. 162 Kodeksu Karnego § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.]

Zasady udzielania pierwszej pomocy można znaleźć na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zawsze-udzielaj-pierwszej-pomocy-zasady oraz na wielu innych stronach internetowych, a także w aplikacji mojeIKP, w której również znajdują się szczegółowe instrukcje. 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda