mobile
REKLAMA

Świąteczna komunikacja czeka na pasażerów

Świąteczny pociąg metra, tramwaj i autobus to już warszawska tradycja. Tak będzie również w tym roku. Ozdobione bożonarodzeniowymi motywami pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego wyruszyły na trasy w czwartek 7 grudnia. Pojawiła się również specjalna linia mikołajkowa obsługiwana przez zabytkowe tramwaje

Informacja prasowa
Świąteczna komunikacja czeka na pasażerów

Świąteczna komunikacja miejska

Mieszkańcy stolicy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez specjalnego pociągu metra. Oklejony świątecznymi grafikami skład jest co roku bohaterem social mediów – warszawianki i warszawiacy oraz goście chętnie robią zdjęcia i relacje z podróży tym pociągiem. W tym roku również będą mieli taką okazję – świąteczny skład można spotkać na ulicach warszawskich od 7 grudnia. Na początek będzie kursował na linii M1 Kabaty-Młociny. Jednak co tydzień, z niedzieli na poniedziałek, będzie zmieniać linię. Kursowanie zakończy na początku stycznia.

W zajezdni czeka również na swój pierwszy kurs specjalny autobus w świątecznych barwach. W tym roku będzie to elektryczny Solaris Urbino 18 o numerze 5899. Miejskie Zakłady Autobusowe zaplanowały jego kursy na trasach: 128, 175 i 503. Można go będzie na nich spotkać aż do początku stycznia.

Świąteczny tramwaj wyjedzie na warszawskie trasy trzeci rok z rzędu. Będzie jeździł na zwykłych liniach, ale będą się one zmieniały – tak, aby kolorowy wagon odwiedził każdy zakątek stolicy, do którego docierają tory tramwajowe. W najbliższy weekend, 9-10 grudnia, pojedzie na linii 17. Nieprzypadkowo. W ten weekend wypada niedziela handlowa, a trasa tej linii przebiega w pobliżu czterech galerii handlowych: Galerii Mokotów, Złotych Tarasów, Arkadii, Galerii Północnej oraz Hali Mirowskiej.

Mikołajkowa linia tramwajowa

Już w najbliższy weekend, 9-10 grudnia, na stołeczne torowiska wyjadą specjalne tramwaje linii mikołajkowej M. Połączą pętle Wyścigi i Ratuszowa-Zoo jadąc po trasie linii 4, czyli ulicami Puławską, Marszałkowską i Trasą W-Z. Będą kursowały w godz. 12:00-19:00, więc jest to idealna okazja, by wybrać się na wycieczkę albo podjechać na spacer po rozświetlonym Trakcie Królewskim.

Do obsługi linii zaplanowano cztery wagony zabytkowe – dwa klasyczne na korbę, pochodzące z początku i końca lat 40. XX wieku oraz tzw. „parówki”, czyli wagony 13N z końcówki lat 60. ubiegłego wieku.

W tramwajach linii M obowiązują wszystkie rodzaje biletów ZTM. W zabytkowych wagonach skasują je konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie ważności biletu. We wszystkich wagonach znajdują się również kody QR umożliwiające aktywowanie biletu kupionego w aplikacji mobilnej. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Jeśli komuś nie uda się przejechać zabytkowym tramwajem w ten weekend, następna okazja już 26 grudnia.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda