mobile

Święto Kwiatów powitało wiosnę

Wczoraj Dom Towarowy Mysia 3 przypominał jedną wielką kwiaciarnię. Można było kupić kwiaty i porozmawiać z wystawcami o hodowli niektórych gatunków, a także nabyć doniczki od samych twórców ceramiki.   

Anna Tomasik
Święto Kwiatów powitało wiosnę

V edycja Święta Kwiatów ściągnęła wczoraj do Domu Handlowego Mysia 3 w Śródmieściu tłumy warszawiaków. Już na niewielkim dziedzińcu przed wejściem do dawnego biura cenzury zwracały uwagę stoiska z bajecznie kolorowymi kompozycjami kwiatowymi. Nic dziwnego. 20 marca zaczęła się astronomiczna wiosna, zaś 21 marca - kalendarzowa. Coraz bardziej rozświetlające dzień promienie słoneczne i budząca się do życia przyroda zwiastują wiosnę, a Święto Kwiatów jest swoistym jej powitaniem.  

Przyjechałam tutaj, by kupić jakieś kwiaty na balkon. Chciałabym, aby był najpiękniejszy w całej okolicy! Podobają mi się bratki, pelargonie, które w doniczce ustawić można w każdym zakamarku balkonu, ale i chyba skuszę się też na te wiszące zielone kule, bo są naprawdę piękne – mówi podekscytowana pani Ilona, mieszkanka Bemowa.

Była to też okazja do wzbogacenia swojej wiedzy o roślinach. Można było porozmawiać  nie tylko z wystawcami, ale hodowcami i sprzedawcami roślin oraz z twórcami ceramiki, wazonów i doniczek z całej Polski. Kto chciał mógł również wziąć udział w warsztatach i poznać nieocenione właściwości ziół, a nawet posadzić własny zielnik. Można też było przynieść swoją roślinę i wymienić ją na rozszczepki czy pędy.

Niektóre kompozycje kwiatowe przyprawiały o zawrót głowy. Mnie urzekły rośliny rosnące w szklanej bombce, przypominającej… żarówkę! Popularnością wśród kupujących cieszyły się także naturalne odświeżacze powietrza.

Suszone płatki róż, czy jakichkolwiek innych kwiatów, a może to być również mieszanka różnych płatków kwiatów, wkładamy do słoiczka i dolewamy kilka kropel olejku eterycznego. Można też dodatkowo skropić kilkoma kroplami cytryny. Słoiczek zamykamy, by zapachy się wymieszały ze sobą. Po kilku dniach mamy gotowy odświeżacz – instruuje mnie jeden z wystawców.  

Święto Kwiatów było też okazją do zakupu ubrań i biżuterii z kwiatowymi motywami. Na smakoszy czekały dania kuchni roślinnej, słodkości ozdobione jadalnymi motywami kwiatowymi oraz napary przygotowane na bazie mieszanek ziół i kawy. Miłośnicy pieszych wędrówek mogli wspólnie z Cezarym Polakiem, varsavianistą, wybrać się na art-spacer po Śródmieściu w poszukiwaniu sztuki w przestrzeni publicznej.

 

Tekst / foto: Anna Tomasik

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda