mobile
REKLAMA

Szpital Bielański liderem w operacjach wewnątrzmacicznych

Tylko w ubiegłym roku lekarze ze Szpitala Bielańskiego wykonali 70 operacji wewnątrzmacicznych, czyli jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. Wśród nich są operacje na sercach wielkości truskawki, czy jak u Tadzia, który dziś ma już roczek, a jeszcze w łonie matki przechodził operację otwartego rozszczepu kręgosłupa.

oprac. NKK
Szpital Bielański liderem w operacjach wewnątrzmacicznych

Operacje wewnątrzmaciczne to mocno skomplikowane zabiegi. Jednak w Szpitalu Bielańskim świetnie wykwalifikowana kadra mająca do dyspozycji specjalistyczny sprzęt czyni cuda. W ubiegłym roku wykonano ich blisko 70.

Dokładnie rok temu, w Szpitalu Bielańskim, została przeprowadzona pierwsza wewnątrzmaciczna operacja otwartego rozszczepu kręgosłupa. Operacja została wykonana u pani Sary będącej wówczas w 25. tygodniu ciąży i przebiegła bez komplikacji. Dzisiaj jej synek, Tadzio, kończy roczek. Ta historia ma jednak więcej bohaterów – a jest nim fantastyczny zespół medyków, który ratuje zdrowie i życie maleństw zanim jeszcze się urodzą – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Lista zabiegów, jakie wykonali specjaliści z bielańskiej placówki jest długa, a ich nazwy skomplikowane: fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu, transfuzje dopłodowe, fetoskopowe zabiegi w zespole przetoczenia między bliźniętami i innych powikłaniach ciąż wielopłodowych oraz uropatiach zaporowych. Ponadto w szpitalu zostały przeprowadzone 4 wewnątrzmaciczne zabiegi interwencyjne krytycznych wad serca u płodów.

Więcej o tym pisaliśmy tu: https://informator-stolicy.pl/artykul/operacje-na-sercu-wielkosci-truskawki

Kolejnym nowatorskim zabiegiem, jaki jest wykonywany w szpitalu Bielańskim jest transfuzja dopłodowa. W ubiegłym roku lekarze przeprowadzili transfuzję dopłodową w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem TAPS. Polegała ona na pobraniu krwi od jednego płodu i podaniu drugiemu. Rutynowo używa się̨ do tego celu krwi pochodzącej od dorosłych dawców z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - w tym przypadku to dzieci były zarówno dawcą, jak i biorcą. Oddział Ginekologiczno-Położniczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który ratuje w ten sposób życie nienarodzonych dzieci.

 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda