mobile

Sztandar IV obwodu AK w urzędzie Ochoty

23 marca Zarząd Dzielnicy Ochota był gospodarzem spotkania, podczas którego rozmawiano o przekazaniu Sztandaru IV Obwodu Armii Krajowej pod opiekę Urzędu. Wspólnie z Kombatantami Powstania, Środowiskiem Żołnierzy AK IV Obwód Ochota, dowództwem I Warszawskiej Brygady Pancernej oraz władzami dzielnicy reprezentowanymi przez Zastępców Burmistrza Sławomira Umińskiego i Grzegorza Wysockiego ustalono szczegóły przedsięwzięcia. Batalion Dowodzenia I Warszawskiej Brygady będzie kontynuatorem tradycji IV Obwodu AK, zapewniając asystę honorową przy ważniejszych wydarzeniach.

Informacja prasowa
Sztandar IV obwodu AK w urzędzie Ochoty

Armia Krajowa była emanacją polskiej myśli wojennej w czasach II Wojny Światowej. To w jej szeregi wstępowali patrioci z całego kraju. Od pierwszych dni wojny Polacy, mając potrzebę zjednoczenia, walki z okupantem i wzajemnej pomocy zaczęli się organizować. W ten sposób powstało Polskie Państwo Podziemne, które zarządzane przez rząd na uchodźstwie, stało się ogólnokrajowym tajnym ruchem na rzecz polskości, z własnym systemem nauczania, administracją oraz wojskiem, w skład której wchodziła Armia Krajowa. 

Tak jak w innych miejscach kraju, także na terenach dzisiejszej Ochoty działały grupy konspiracyjne. Bardzo szybko zaczęto tworzyć pierwsze struktury wojskowe, które niebawem miały zostać wystawione na najważniejszą próbę. Największym, najbardziej doniosłym i niestety jednym z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z heroiczną walką z niemieckim okupantem było Powstanie Warszawskie. To podczas niego mieszkańcy Warszawy przeżywali dramatyczne chwile. Krańce Naszej Dzielnicy w owym czasie stanowiły przedpola stolicy, które już na początku sierpnia stały się teatrem dramatycznych walk. Zadania IV Obwodu Armii Krajowej na wypadek wybuchu Powstania były jasne – zdobycie najważniejszych punktów strategicznych zajmowanych przez Niemców. Niestety nie udało się zrealizować tego celu. To nie zwolniło jednak naszych bohaterów z obowiązku obrony Polski. Większość oddziałów wycofano poza miasto, gdzie już 2 sierpnia 1944 r. stoczono bój pod Pęcicami. W czasie jego trwania poległo i zostało wziętych do niewoli wielu powstańców, których Niemcy w większości wymordowali. Pozostałe w Warszawie oddziały skupiły się na obronie dwóch ważnych punktów. Reduta „Kaliska” oraz Reduta „Wawelska” broniły Warszawy przez 10 długich dni, dając czas wojskom stacjonującym na Śródmieściu na lepsze przygotowanie. Po kapitulacji obu redut ochoccy obrońcy przedostali się kanałami do centrum miasta, gdzie kontynuowali walkę z najeźdźcą.

Wielka historia Ochockich żołnierzy zasługuje na największą cześć i upamiętnienie. Z tego  względu Urząd Dzielnicy Ochota postanowił zostać opiekunem sztandaru, który jest tak ważny dla żyjących Powstańców. To oni, pamiętający te straszliwe czasy, są bohaterami, o których pamięć nie może zginąć. Stąd też Zarząd Dzielnicy rozpoczął starania u przedstawicieli Wojska Polskiego, aby jeden z batalionów przejął tradycję i ustanowił honorowy patronat nad sztandarem. W trakcie spotkania I Warszawska Brygada Pancerna zobowiązała się do pielęgnowania pamięci o bohaterach tamtych czasów. Wydarzenie to było szczególne, ponieważ jednym z obecnych był ppłk Stefan Pastewka ps. „Jur” – uczestnik Powstania oraz wieloletni przedstawiciel Pocztu Sztandarowego IV Obwodu Armii Krajowej.

Fot. UD Ochota

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda