mobile
REKLAMA

Szukamy bliźniaków genetycznych. Akcja „Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!”

W poniedziałek, 27 listopada w godz. 14.00 – 18.00 w urzędach dzielnic odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych krwi i szpiku. Potrzeba jest pomoc warszawiakom chorującym na ostrą białaczkę szpikową i chłoniaka limfoblastycznego.

Informacja prasowa/ fot. UM st. Warszawy
Szukamy bliźniaków genetycznych. Akcja „Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!”

- Szpik kostny to najcenniejszy dar jaki możemy ofiarować innej osobie. Dzielenie się tym co mamy w genach nic nas nie kosztuje i nie zagraża naszemu zdrowiu – powiedziała podczas konferencji inaugurującej akcję w Warszawie Karolina Malczyk, zastępca dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy i dodała – Ważne jest, aby tę decyzję podjąć bardzo świadomie, ponieważ rejestrujemy się na całe życie. Telefon z informacją, że możemy komuś uratować życie może zadzwonić za kilka, kilkanaście lat.

Celem przedsięwzięcia, organizowanego wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy i Fundację DKMS, jest nie tylko rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, ale i kampania edukacyjno-informacyjna o samej idei dawstwa oraz obalanie mitów związaniem z pobraniem szpiku kostnego. Inspiracją do jej organizacji w stolicy jest potrzeba pomocy chorującym warszawiakom: pracownicy stołecznego urzędu,  dziecku policjanta z Warszawy oraz absolwentowi warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Chorują oni na ostrą białaczkę szpikową i chłoniaka limfoblastycznego. 
W organizację akcji zaangażowały się warszawskie instytucje, lokalne urzędy, stowarzyszenie International Police Assosation, organizacje pozarządowe, jednostki oświatowe i straż miejska. Weźmie w niej udział kilkudziesięciu wolontariuszy z całej Warszawy.

Akcja „Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!” rozpoczęła się w stolicy 18 listopada w warszawskich galeriach: CH Bemowo, Galeria Północna oraz CH M1 w Markach. We wtorek, 21 listopada była kontynuowana w Urzędzie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Podczas tego dnia zarejestrowało się 107 osób! W najbliższy poniedziałek akcja jest realizowana w wydziałach obsługi mieszkańców we wszystkich dzielnicach Warszawy. Kilkudziesięciu pracowników warszawskiego samorządu, w ramach pracowniczego wolontariatu, w godzinach 14.00-18.00 będzie rejestrowało potencjalnych dawców szpiku. Organizatorzy apelują do wszystkich warszawiaków: Przyłącz się! Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach! Wystarczy 10 minut by podarować choremu szansę na nowe życie.

Zwieńczeniem akcji będzie rejestracja wraz ze Stowarzyszeniem International Police Assosation w dniach 27-30 listopada. 

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.

Rejestracja w ośrodku Dawców szpiku Fundacji DKMS może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku oraz wytyczne określone przez Światową Organizację Dawców Szpiku (WMDA). Więcej informacji znajduje się tutaj.

Jakie są metody pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych?
Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.
•    Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciagu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.
•    Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych nowotwór krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent Pacjentów ma szczęście znaleźć Dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepu.

Więcej informacji również na stronie https://www.dkms.pl.

 Źródło: UM st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda