mobile

Teraz będzie Polska!- Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę

Przed urzędem dzielnicy Białołęka prezentowana jest wystawa przygotowana przez DSH w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych przez m.st. Warszawa. Można ją oglądać do końca grudnia br.

 

Anna Tomasik
Teraz będzie Polska!- Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę

Przed białołęckim ratuszem przy ulicy Modlińskiej 197 zatrzymują się przechodnie. Ich wzrok przykuwa niecodzienna wystawa, będącą swoistym „krokiem w przeszłość”, pełną wspomnień, zadumy i refleksji nad sensem życia i przemijaniem. Bo wystawa zatytułowana „Teraz będzie Polska”, która powstała w ramach przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w telegraficznym skrócie ukazuje kilkanaście wątków, jakże skomplikowanego ciągu zdarzeń, który ostatecznie przyniósł tak upragnioną i wyczekiwaną przez naród wolność.

Zarys historycznej faktografii wydarzeń z 1918 roku zaprezentowany został na dwudziestu czterech planszach. Wystawę tworzą archiwalne zdjęcia, oryginalne plakaty i pocztówki, dokumenty i odznaki z epoki. Widzimy wyzwalający się spod okupacji austriackiej Kraków i tłumy na rynku miasta w dniu 31 października 1918 roku, przemarsz wojsk polskich przez Lublin, warszawskie ulice w dniu 11 listopada oraz walki z Ukraińcami we Lwowie i wielką demonstrację na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w dniu 17 listopada. Przypomniano burzliwą wiosnę i ostatnie miesiące przed odzyskaniem niepodległości oraz najważniejsze wydarzenia gorącej jesieni 1918 roku, czyli wyzwalające się miasta: Śląsk Cieszyński, Kraków, Galicja, Warszawa, Lwów, Poznań. Nie zabrakło także fotografii odzwierciedlających życie codzienne tych miast.

Wystawa „Teraz będzie Polska” to również znakomita opowieść o wyniszczonym, zrujnowanym wojną kraju, głodzie i szalejącej epidemii „hiszpanki”, radykalizacji nastrojów oraz wytężonej pracy na rzecz zjednoczenia wszystkich ziem polskich podzielonych granicami zaborów. Całość uzupełniają relacje świadków tamtych dni. W notowanych na gorąco spostrzeżeniach, kronikarskich zapiskach i fragmentach pamiętników powracają dramatyczne i radosne chwile sprzed 100 lat.

Świetny pomysł z tą wystawą. Uważam, że fotografie jednak bardziej przemawiają do ludzkiej świadomości niż prezentowane czasem w radiu czy telewizji opowieści świadków tamtych wydarzeń. Wiadomo, czas zrobił swoje, pozabliźniał niektóre rany. Młode pokolenie nie jest naznaczone tą tragedią, a i w domach też często się o tym nie mówi. Gdzieś zaginął w tej naszej współczesności patriotyzm. Ale warto przypominać tamte wydarzenia i pielęgnować pamięć o tych ludziach, dzięki którym cieszymy się dzisiaj wolnością. Myślę, że warto, a nawet należy uświadamiać dzisiejszej młodzieży i następnym pokoleniom, że w życiu nic nie jest dane na zawsze, nawet wolność – mówi Pani Magdalena, którą spotykam przed białołęckim ratuszem, gdy w milczeniu i skupieniu ogląda wystawę.

Warto podkreślić, że autorzy ekspozycji oprócz tego, że ukazują towarzyszący wszystkim podczas pierwszych dni wolności entuzjazm, to również „dotykają” wątku trudniejszego, jakim jest rozczarowanie granicami odradzającego się państwa polskiego.

Wystawę zamyka plansza ukazująca historię poszczególnych części Warszawy – współczesnych dzielnic stolicy. Dzięki niej znajdziemy odpowiedzi na pytania o to, czy istniały one już w 1918 roku? kiedy powstały, jak się rozwijały i zmieniały z biegiem lat?

Tablice poświęcone poszczególnym dzielnicom przygotował Jarosław Zieliński, varsavianista i historyk, specjalizujący się w poznawaniu dziejów Warszawy, także autor książek o historii stolicy Polski. Kuratorem i pomysłodawcą ekspozycji jest Tomasz Kuba Kozłowski.

Wystawa „Teraz będzie Polska”, którą przygotował Dom Spotkań z Historią w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych przez m.st. Warszawa, prezentowana jest we wszystkich stołecznych dzielnicach.

Wystawa przez urzędem dzielnicy Białołęka dostępna będzie do końca grudnia 2018 roku.

 

Anna Tomasik

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda