mobile

Trzecia edycja Warszawskiego Konkursu Zoologicznego IRBIS „Wszyscy jesteśmy znad morza”

Organizator Konkursu - Warszawskie ZOO serdecznie zaprasza uczniów warszawskich szkół z klas VI - VIII do udziału w trzeciej edycji Konkursu Zoologicznego IRBIS.

inf.prasowa
Trzecia edycja Warszawskiego Konkursu Zoologicznego IRBIS   „Wszyscy jesteśmy znad morza”

W bieżącym roku tematem konkursu są morza i oceany oraz ich nieoceniona rola w naszym życiu, a także wpływ jaki na nie wywieramy każdego dnia - stąd tytuł: „Wszyscy jesteśmy znad morza”. Konkurs jest adresowany do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych z Warszawy. Jego celem jest propagowanie wiedzy przyrodniczej, rozbudzanie ciekawości o świecie, kształtowanie postawy odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.

Równolegle, tegoroczna edycja konkursu zostanie przeprowadzona przez Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku dla uczniów z terenu Płocka.

W tej edycji Warszawskie ZOO pragnie uświadomić, jak ważną i niedocenianą rolę w życiu nas wszystkich odgrywają morza i oceany, których kondycja, za sprawą działalności człowieka, jest coraz gorsza. Dzięki udziałowi w konkursie jego uczestnicy będą mogli rozwijać swoją wrażliwość ekologiczną, w tym szczególnie zwrócić uwagę na fakt, że każde nasze działanie - prędzej czy później - wywiera wpływ na ekosystemy morskie, nawet jeśli są znacznie od nas oddalone i właśnie w tym sensie „wszyscy jesteśmy znad morza”.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy: etap I (szkolny) i etap II (zewnętrzny) polegający na nadesłaniu do organizatora autorskiego filmiku. Etap I to test, który dzieci rozwiązują we własnej szkole. Odbędzie się on we wszystkich zgłoszonych do konkursu szkołach jednocześnie. Będzie zawierał pytania testowe i opisowe. W przypadku zaistnienia okoliczności związanych z Covid-19 i brakiem możliwości zorganizowania testu w szkołach, I etap przeprowadzony będzie online. Etap II (zewnętrzny), będzie polegał na samodzielnym nakręceniu przez uczniów krótkiego filmu obrazującego wpływ podejmowanych przez nas codziennych działań i aktywności na kondycje mórz i oceanów oraz ich konsekwencji.

Żeby wziąć udział w konkursie należy do 21.10.2020 r. nadesłać do organizatora (wyłącznie drogą elektroniczną) kartę zgłoszeniową. Zgłoszenie do konkursu może nastąpić wyłącznie za pośrednictwem szkoły. Szczegóły uczestnictwa i regulamin dostępne na: https://zoo.waw.pl/edukacja/konkursy/irbis-warszawski-konkurs-zoologiczny,p49325755

 

Partnerami konkursu Irbis są: Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy oraz Rada Naukowa przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie.

 

W tym roku do warszawskiego konkursu dołączyło Płockie ZOO, które rozszerzy zasięg geograficzny konkursu. Warszawskie ZOO żywi nadzieję, że to pierwszy, ale niezwykle ważny krok w kierunku zorganizowania ogólnopolskiej wersji IRBISa, w której za pośrednictwem innych ogrodów zoologicznych wezmą udział dzieci z całego kraju.

Konkurs IRBIS po raz pierwszy zorganizowany został w 2018 r. przez Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie z okazji jego 90-lecia. Celem konkursu od początku jest propagowanie wiedzy przyrodniczej, w szczególności zoologicznej, ze zwróceniem uwagi na rolę ogrodów zoologicznych w ochronie przyrody. Dla twórców konkursu ważne jest zachęcenie dzieci do poszerzania poza program szkolny wiedzy z  biologii, zaciekawienie ich nowymi informacjami z obszaru nauk przyrodniczych i przyswojenie oraz utrwalenie ich w sposób niestandardowy

 

 

 

Źródło: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda