mobile
REKLAMA

Uwaga upały! Jak bezpiecznie przetrwać wysokie temperatury powietrza?

Dziś w Warszawie prognozowa temperatura to 30 stopni Celsjusza. Jest również ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami. Jak bezpiecznie przetrwać upały?

NKK
Uwaga upały! Jak bezpiecznie przetrwać wysokie temperatury powietrza?

Kalendarzowe lato przywitamy za kilka dni. Jednak pogoda letnia towarzyszy nam już od dłuższego czasu. Dziś wg prognoz IMGW w Warszawie prognozuje temperaturę w dzień od 30 do 33 stopni Celsjusza. Upałom mogą towarzyszyć burze. Wg prognoz w stolicy możemy się ich spodziewać już od godziny 14.00. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad – informuje IMGW.

Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swojej stronie internetowej opublikowało krótki poradnik, jak radzić sobie w trakcie upałów.

Jeżeli to możliwe warto zostać w domu. Będąc w domu pomocne będzie zasłonięcie okien. Wietrzyć mieszkanie najlepiej, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa. Warto około 2-3 godzin spędzać w chłodnym miejscu. Powinniśmy unikać w trakcie upałów wysiłku fizycznego. Wychodząc z domu warto mieć na sobie lekką i przewiewną odzież, stosować kremy z filtrem i nosić nakrycie głowy.

W trakcie upałów powinniśmy również ograniczyć spożywanie alkoholu z prostego powodu, bo odwadnia organizm. Podstawową zasadą jest odpowiednie nawodnienie organizmu. I tu należy pamiętać o piciu dużych ilości wody, jedzeniu warzyw i owoców typu: pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchewki.

 

Skutki upałów

Gdy temperatura powietrza wzrasta rośnie również ryzyko odwodnienia czy przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego. Jakie są objawy udaru?

Zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uzach, drgawki, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

 

fot.pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda