mobile

W hołdzie dla zegarmistrza zatrzymano zegary

Wczoraj o godzinie 11.15 zatrzymały się znane zegary w kilku polskich miastach. Akcja miała na celu uczcić pamięć profesora Zdzisława Mrugalskiego – mentora polskiego zegarmistrzostwa. Udział w niej wzięła również Warszawa.

Informator Stolicy
W hołdzie dla zegarmistrza zatrzymano zegary

Profesor Zdzisław Mrugalski zmarł 22 października. Był niezwykle cenionym naukowcem i konstruktorem w dziedzinie mechaniki precyzyjnej. Przez wiele lat nauczył zawodu pokolenia polskich zegarmistrzów. Pracował i wykładał na Politechnice Warszawskiej w Instytucie Konstrukcji Przyrządów Precyzyjnych i Optycznych. Współtworzył i kierował Klubem Miłośników Zegarów i Zegarków. Przygotował także wiele publikacji naukowych i popularno-naukowych.

Dlaczego dla uczczenia profesora wybrano akurat kwadrans po 11? To właśnie o tej godzinie, 17 września 1939 roku, w wyniku pożaru stanął zegar na Zamku Królewskim w Warszawie. Zdzisław Mrugalski, po wojnie brał czynny udział w przywróceniu zegara do życia. Później osobiście przestawiał jego mechanizm z czasu letniego na zimowy i odwrotnie.

Profesor cieszył się ogromnym szacunkiem w środowisku zegarmistrzów „Teraz, kiedy odszedł największy z polskich zegarmistrzów chcemy uhonorować jego osobę, uszanować jego pamięć i przypomnieć Jego dokonania dla zegarmistrzostwa i polskiej nauki. Chcemy zwrócić uwagę na zegarmistrzowską, naukową, dydaktyczną i archiwistyczną działalność Profesora Zdzisława Mrugalskiego.” - czytamy w komunikacie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

Do inicjatywy środowiska zegarmistrzowskiego włączyło się również miasto, które tak wiele zmarłemu zawdzięcza, czyli Warszawa. Wczoraj o godzinie 11.15 zatrzymano zegary między innymi na Pałacu Kultury i Nauki oraz Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników. W upamiętnieniu Zdzisława Mrugalskiego udział wzięły także: Szczecin, Poznań, Łódź, Świebodzice, Piaseczno, Głogów i Gdynia.

Pogrzeb profesora odbędzie się w środę 8 listopada. W południe odprawiona zostanie msza żałobna w kościele Św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11. O godzinie 14.00 nastąpi odprowadzenie zmarłego na Cmentarz Wolski.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda