mobile

Warszawa coraz lepiej przystosowana dla osób słabosłyszących. Znamy listę takich miejsc!

Osoby słabosłyszące często nie znają języka migowego, dlatego chętnie korzystają z alternatyw wspierających słyszenie. Takim rozwiązaniem są pętle indukcyjne, które eliminują zakłócenia w odbiorze dźwięków i dzięki nim użytkownicy aparatów oraz implantów mają możliwość pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. W stolicy działają już minimum 82 pętle indukcyjne – tyle urządzeń zarejestrowano na internetowej platformie Tu Możesz, czyli wirtualnej bazie gromadzącej miejsca i wydarzenia wyposażone w tego typu urządzenia. Jej użytkownicy mogą sami zgłaszać lokalizacje, w których znajdują się pętle, przez co ich lista stale się powiększa. Założycielem bazy jest Fundacja Kultury bez Barier, od lat działająca na rzecz dostępności dla wszystkich bez wyjątku. Podpowiadamy, gdzie w Warszawie osoby słabosłyszące mogą lepiej słyszeć i rozumieć więcej.

inf.prasowa
Warszawa coraz lepiej przystosowana dla osób słabosłyszących. Znamy listę takich miejsc!

Bariery w odbiorze i zrozumieniu dźwięków prowadzą do wykluczenia słabosłyszących, a systemy wspomagające słuch jak aparaty lub implanty często nie są w stanie zagwarantować im pełnego zrozumienia docierających do nich głosów. Odbiór dźwięków może zakłócić rozmawiająca obok grupa ludzi, gwar ruchu drogowego czy pojawiające się w przestrzeni szmery czy pogłos. W dużych miastach, takich jak Warszawa, szczególnie trudno o optymalne warunki słyszenia, dlatego tak ważne jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością słuchu możliwie największej dostępności miejsc publicznych i użytkowych.

 

Pętle indukcyjne – czyli co?

Rozwiązaniem, które zapewnia użytkownikom aparatów oraz implantów słuchanie i rozmawianie bez obawy o zakłócenia czy nieporozumienia, jest pętla indukcyjna. Urządzenie składa się z kilku prostych elementów i może być zamontowane zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. Niweluje ono wszelkie zaburzenia w odbiorze treści dźwiękowych, dzięki czemu do osoby w aparacie lub implancie dociera czysty i wyraźny dźwięk. Aby zacząć korzystać z pętli wystarczy, że protetyk słuchu włączy użytkownikowi aparatu bądź implantu słuchowego funkcję cewki indukcyjnej w urządzeniu. Gdy jest ona aktywowana, osoba słabosłysząca wchodząc do pomieszczenia wyposażonego w pętle przełącza w aparacie tryb, a żaden szmer czy gwar rozmowy nie przeszkodzi jej w słyszeniu.

Utrudnienia w komunikacji i zrozumieniu docierających do nas informacji zdarzają się bardzo często, np. podczas wyjścia do muzeum lub spotkania ze znajomymi w kinie. Najbardziej uciążliwe są jednak te, które przytrafiają się na co dzień w trakcie wizyty w przychodni, banku czy na poczcie. Panujący tam hałas sprawia, że ciężko nam zrozumieć co mówi osoba nas obsługująca i musimy kilkukrotnie prosić o powtórzenie. Jest to bardzo frustrujące dla obu stron i zdarza się, że nie udaje nam się przez to załatwić tego, po co przyszliśmy. W miejscach, w których jest zainstalowana pętla nikt nie musi się do nas specjalnie dostosowywać, a my możemy swobodnie załatwiać swoje sprawy komentuje Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

 

Warszawa na prowadzeniu

Wyposażenie przestrzeni i wydarzeń w pętle indukcyjne znacznie ułatwia życie słabosłyszącym mieszkańcom, zaczynając od podstawowych kwestii jak korzystanie z transportu publicznego, wizyty w placówkach ochrony zdrowia, załatwianie spraw w instytucjach, a na uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych kończąc. Pętle zainstalowane są już w większości stacji metra, w niektórych jednostkach administracyjnych oraz urzędach, obiektach sportowych czy miejscach kultury i rozrywki. Można z nich skorzystać m.in.: na stacji metra Politechnika, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał, Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, w kinie Elektronik czy Teatrze Kwadrat. Pętle są także ogromnym udogodnieniem dla turystów z niepełnosprawnością słuchu – można je znaleźć na dworcach np. PKP Warszawa Zachodnia, w wybranych hotelach oraz miejscach szczególnie dla nich interesujących jak muzea, między innymi w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Planując wyjście czy szukając informacji o dostępnych przestrzeniach i wydarzeniach w Warszawie, warto zajrzeć na internetową platformę Tu Możesz, gdzie w jednym miejscu znajduje się nie tylko spis pętli indukcyjnych, ale też informacje o ewentualnych problemach w ich działaniu. To pierwsza w Polsce strona, na której instytucje i użytkownicy mogą sami zgłaszać kolejne dostępne lokalizacje i wydarzenia, usterki w działaniu pętli czy jej brak w miejscach, gdzie jest potrzebna. Twórcą bazy jest Fundacja Kultury bez Barier, która od lat działa na rzecz dostępności dla wszystkich bez wyjątku.

Osoby słabosłyszące często nie wiedzą gdzie można znaleźć pętle, problem stanowią też awarie systemów, które niezgłaszane mogą na długi czas ograniczyć dostępność miejsca. Właśnie te potrzeby zainspirowały nas do stworzenia bazy www.tumozesz.pl. Osoby z niepełnosprawnością słuchu znajdą tam dostosowane do nich miejsca i wydarzenia, a organizacje wyposażone w pętle dotrą do nich z informacją, że są otwarci i zapewniają im komfortowe warunki wizyty. Co ważne, platformę współtworzą sami użytkownicy, którzy mogą rejestrować na niej nowe miejsca i wydarzenia oraz informować o uszkodzeniach pętli. Każda lokalizacja przed dodaniem na stronę jest weryfikowana, dzięki czemu mamy pewność, że znajdują się na niej wyłącznie sprawdzone miejsca – komentuje Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury bez Barier.

Baza ma charakter ogólnopolski i jest stale aktualizowana o kolejne miasta, jednak do tej pory na platformie Tu Możesz zarejestrowano najwięcej pętli indukcyjnych w Warszawie – aż 82, które znajdują się w 44 miejscach. Dostępne dla osób słabosłyszących miejsca w stolicy, podzielone ze względu na ich przeznaczenie, można znaleźć pod poniższymi linkami.


 

O Fundacji

Fundacja Kultury bez Barier działa na rzecz dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Organizacja inicjuje wydarzenia m.in. Festiwal Kultury bez Barier i pomaga innym instytucjom w przygotowaniu eventów dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Fundacja adaptuje materiały audiowizualne oraz wizualne poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy tłumaczeń na język migowy. Jednym z działań fundacji jest popularyzacja tematu pętli indukcyjnych oraz tworzenie platformy TU Możesz, umożliwiającej zlokalizowanie miejsc przystosowanych do osób niesłyszących. Fundacja prowadzi także działalność edukacyjną i szkoleniową. Dodatkowo organizacja wspiera otwartość instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz przestrzeni miejskich.

 

 

Źródło: Fundacja Kultury bez Barier

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda