mobile

Warszawa raportuje: rząd przekazał nam zaledwie 12 respiratorów

Mija kolejny tydzień, od kiedy Warszawa zgłosiła władzom państwowym zapotrzebowanie na sprzęt i środki niezbędne miejskim szpitalom do walki z epidemią koronawirusa. Do placówek trafiło dotychczas 12 respiratorów z 53 zgłoszonych.

inf. prasowa
Warszawa raportuje: rząd przekazał nam zaledwie 12 respiratorów

Nadal czekamy na kolejne dostawy sprzętu i aparatury medycznej do przeciwdziałania koronawirusowi, ponieważ walka z epidemią trwa. Na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego lub Ministra Zdrowia do leczenia osób zakażonych COVID-19 zostało włączonych sześć szpitali nadzorowanych przez miasto. Obecnie w tych placówkach mamy blisko 300 pacjentów „covidowych" – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna za miejską służbę zdrowia.

 

Władze Warszawy zwróciły się do Ministra Zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w najpotrzebniejszy sprzęt i wystąpiły m.in. o:

- 53 respiratory,

- 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii,

- 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi,

- 141 pomp infuzyjnych,

- 277 pulsoksymetrów,

- 233 dozowniki tlenu z nawilżaczami,

- 54 butle z tlenem,

- 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi,

- 63 koncentratory tlenu

oraz 200 namiotów tlenowych do transportu chorych.

 

Zakupy sprzętu, punkty wymazowe i szczepienia przeciw grypie

Warszawa na walkę z pandemią przeznaczy do końca tego roku blisko 31 mln zł na zakup sprzętu, aparatury medycznej i środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią.

W listopadzie uruchomiono kontenery medyczne przy Szpitalu Bielańskim, gdzie powstało 12 dodatkowych miejsc leżących dla pacjentów SOR. Kontenery pomagają uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawiają warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów. Kolejny system kontenerów, w pełni wyposażonych w urządzenia medyczne, miasto planuje uruchomić w grudniu przy Szpitalu Wolskim.

Dodatkowo, w 17 miejskich pomiotach lecznictwa otwartego działają również punkty wymazowe, gdzie mieszkańcy ze skierowaniem od lekarza POZ mogą wykonywać bezpłatne testy pod kątem COVID-19. Tylko w ubiegłym tygodniu wykonano ich ponad 4,5 tys., a od początku października, czyli od kiedy uruchomiono pierwsze punkty wymazowe w miejskich przychodniach, przeprowadziliśmy już blisko 30 tys. takich testów.

Ponadto, mimo ogromnych trudności z dostępem na rynku do szczepionek przeciw grypie, w ramach finansowanego przez miasto programu „Grypa 65+" zaszczepiło się ponad 34 tys. warszawskich seniorów.

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda