mobile
REKLAMA

Warszawa wprowadza nowe progi zwalniające. Są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne autom

Progi sinusoidalne to nowy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Są one zaprojektowane tak, aby zmuszać kierowców do zwalniania, ale nie powodować dyskomfortu ani uszkodzeń pojazdów. Warszawski ZDM zdecydował się na wprowadzenie tego rozwiązania po pozytywnych wynikach testów

Jakub Bielawski
Warszawa wprowadza nowe progi zwalniające. Są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne autom

Sinusoidalne progi

Zarząd Dróg Miejskich, testuje nowy rodzaj progów zwalniających na niektórych ulicach. Są to progi sinusoidalne, które mają kształt fal i są łagodniejsze dla kierowców i pojazdów. Progi te są jednak znacznie droższe niż tradycyjne progi wyspowe, które stosuje ZDM na większości ulic. Drogowcy jednak twierdzą, że progi sinusoidalne mają inne zalety, takie jak lepsza widoczność i bezpieczeństwo, dlatego postanowili je wypróbować.

Progi sinusoidalne to nowoczesne rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ich nazwa pochodzi od kształtu, który naśladuje krzywą sinusoidalną. Teoretycznie mają one wiele korzyści – mniej niszczą zawieszenie samochodów i redukują hałas podczas przejazdu. Na Bielanach przy ulicy Wólczyńskiej i Opłotek zainstalowano takie progi do testów.

Nowe rozwiązanie pomyślnie przeszło testy i będzie wdrażane 

- Testy przeprowadzone na Bielanach wraz z ZTM potwierdziły, że autobusy nie będą miały problemu z przejazdem. To samo tyczy się samochodów osobowych czy ciężarowych - opisuje Zarząd Dróg Miejskich.

Po udanych testach, które miały miejsce w ostatnim czasie, zapowiedziano, że w Warszawie pojawi się więcej nowych progów zwalniających.

- Będziemy wnioskować do Biura Zarządzania Ruchem Drogowym, aby nowe progi były właśnie tego typu. Nie będziemy jednak wymieniać tych progów, które są w dobrym stanie i spełniają swoje funkcje – informuje ZDM.

Nowe progi mają pojawić się między innymi na ulicach: Kocjana, Mehoffera, Ołówkowej, czy Techników. Z czasem mają też zastąpić stare, wysłużone już progi, które wymagają naprawy, remontu lub wymiany.

fot.ZDM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda