mobile
REKLAMA

Warszawa zaprasza mieszkańców do współtworzenia placu Żelaznej Bramy

Plac Żelaznej Bramy to historyczne i handlowe serce Warszawy, które czeka na odnowę. W ramach programu Nowe Centrum Warszawy, miasto chce stworzyć koncepcję zagospodarowania tego miejsca w dialogu z mieszkańcami i ekspertami. Dlatego zaprasza do udziału w warsztatach charrette i konsultacjach, które rozpoczną się już 2 grudnia

Jakub Bielawski
Warszawa zaprasza mieszkańców do współtworzenia placu Żelaznej Bramy

„Brzuch Warszawy” odzyska dawną formę?

Plac Żelaznej Bramy to część Osi Saskiej, która łączy ogród Saski, plac Piłsudskiego i plac Bankowy. Przed wojną okolice placu były nazywane „brzuchem Warszawy”, gdzie można było kupić prawie wszystko. Ta część głównie żydowskiej Warszawy została zniszczona podczas II wojny światowej i zagłady Żydów. Po wojnie powstał tu nowy układ urbanistyczny z wielkimi blokami i szeroką ulicą Marszałkowską, która odcięła plac od ogrodu Saskiego.

Miasto chce przywrócić placowi Żelaznej Bramy dawną świetność i sprawić, żeby był lepiej powiązany z otoczeniem. Chce też stworzyć przestrzeń publiczną, która będzie atrakcyjna i przyjazna dla mieszkańców i turystów. Dlatego organizuje warsztaty charrette, czyli intensywne sesje projektowe, w których będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Warsztaty będą prowadzone przez ekspertów od urbanistyki, krajobrazu, konserwacji zabytków czy mobilności. Ich celem jest wypracowanie wspólnej wizji placu, która uwzględni zarówno potrzeby użytkowników, jak i walory historyczne i kulturowe tego miejsca.

Warsztaty charrette dla placu Żelaznej Bramy to kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Wcześniej odbyły się podobne warsztaty dla placu Teatralnego i placu Bankowego. Efekty tych warsztatów będą prezentowane publicznie w najbliższym czasie.

Konsultacje dla placu Żelaznej Bramy potrwają do 13 grudnia 2023 r. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść na jedno z wydarzeń. Można też wypełnić ankietę online na stronie konsultacje.um.warszawa.pl. Więcej informacji można znaleźć na tej samej stronie.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda