mobile
REKLAMA

Warszawa znów tętni życiem: rekordowa liczba turystów w 2022 roku

Według najnowszego raportu Stołecznego Biura Turystyki, Warszawa odzyskała swoją popularność wśród turystów po kryzysie wywołanym przez pandemię. W 2022 roku stolicę Polski odwiedziło 9 milionów osób, z czego 7,1 miliona z kraju i 1,9 miliona z zagranicy. To oznacza wzrost o 78% w porównaniu do roku 2021 i zbliżenie do poziomu z 2019 roku

Jakub Bielawski
Warszawa znów tętni życiem: rekordowa liczba turystów w 2022 roku

Turyści wracają do Warszawy

Najwięcej gości zagranicznych przyjechało z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wśród atrakcji, które cieszyły się największym zainteresowaniem, znalazły się Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik i Stadion PGE Narodowy. Warszawa była również laureatem tytułu najlepszego kierunku turystycznego „European Best Destination 2023”.

Prezydent Warszawy podkreślił, że miasto inwestuje w rozwój infrastruktury i kultury, aby być coraz bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i odwiedzających.

- Chcemy, żeby Warszawa była coraz bardziej atrakcyjnym miastem, nie tylko dla mieszkanek i mieszkańców, ale także dla turystek i turystów. Służą temu nasze inwestycje w ramach Nowego Centrum Warszawy, w tym budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przebudowa ulicy Chmielnej, ale również planowane niebawem otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę. Cieszy nas tytuł najlepszego kierunku turystycznego „European Best Destination 2023”. Mamy nadzieję, że przez długi czas będzie on magnesem przyciągającym do Warszawy odwiedzających z kraju i zagranicy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Z kolei dyrektor Stołecznego Biura Turystyki zaznaczył, że turystyka pozytywnie wpływa na życie warszawiaków, z których ponad 80% docenia jej znaczenie.

- Raport pokazuje, że po przerwie w podróżowaniu, spowodowanej pandemią COVID-19, turyści coraz chętniej przyjeżdżają do naszego miasta. To bardzo dobra informacja także dla mieszkańców, gdyż ponad 80% warszawianek i warszawiaków zauważa, że rozwój turystyki w Warszawie pozytywnie wpływa na ich życie – mówi Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki.

Warszawa jest również liderem w organizacji wydarzeń biznesowych i naukowych. W 2022 roku w stolicy odbyło się blisko 9 tysięcy takich wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 1,2 miliona osób. Przemysł spotkań odradza się po pandemii, ale jeszcze nie osiągnął poziomu sprzed 2020 roku. Mimo to, w ubiegłym roku zanotowano w Warszawie łącznie 14,8 mln odwiedzin.

Raport „Turystyka w Warszawie” jest publikowany od 2015 roku i oparty jest na analizie danych z różnych źródeł, w tym z nowoczesnych technologii monitorujących zachowania użytkowników smartfonów. Raport dostępny jest na stronie Stołecznego Biura Turystyki.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda