mobile
REKLAMA

Warszawski Tydzień Praw Człowieka trwa

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, to jeden z najważniejszych międzynarodowych dokumentów, regulujący prawa człowieka. W pierwszym tygodniu grudnia Warszawa świętuje rocznicę jej podpisania – przygotowano z tej okazji wiele wydarzeń, spotkań i warsztatów

Informacja prasowa
Warszawski Tydzień Praw Człowieka trwa

Zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swoich prawach. Warszawski Tydzień Praw Człowieka to dobra okazja, żeby zastanowić się, jak te prawa są rozumiane i respektowane w dzisiejszym świecie.

– Organizujemy Warszawski Tydzień Praw Człowieka, żeby upowszechniać temat praw człowieka i wzmacniać ich świadmość. Prawa  opisane w Deklaracji z jednej strony mają ogólny międzynarodowy charakter, ale z drugiej – obowiązują też lokalnie, w mieście, w szkole, w urzędzie. Prawa człowieka to prawa osób pracujących i uczących się, prawa pacjentów i pacjentek, prawa osób korzystających z różnych miejskich usług, to prawa każdej i każdego z nas. Tę wielość perspektyw chcemy pokazać w czasie tegorocznej edycji Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy, pełnomocniczka ds. równego traktowania.

Bogaty program obchodów

Warszawski Tydzień Praw Człowieka to wydarzenia w całym mieście, przygotowane we współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Tegoroczna edycja przypada w 75. rocznicę podpisania Deklaracji. Organizatorzy zaplanowali bezpłatne atrakcje, które odbywają się od 3 do 10 grudnia 2023 roku.
Wydarzeniem otwarcia był wernisaż wystawy “Mamy prawo!”. To wystawa dzieł artystek i artystów zaangażowanych w szeroko pojętą sztukę krytyczną. Do udziału w wystawie zaproszone zostały osoby komunikujące, manifestujące i komentujące temat łamania praw człowieka. Wśród prac znalazły się plakaty, fotografie, rzeźby, instalacje, hafty i video. Wernisaż odbył się 3 grudnia w Galerii -1, przy Krakowskim Przedmieściu 5. Wystawa udostępniona będzię do 10 grudnia.

Zajęcia i kursy

Prawa człowieka to również prawa dzieci i prawa osób uczących się. W szkołach i bibliotekach zaangażowanych w Warszawski Tydzień Praw Człowieka, odbędą się tematyczne spotkania i warsztaty plastyczne. Zaprezentowane zostaną również Półki Praw Człowieka, czyli wybór tematycznych książek do wypożyczenia. 

Jeden z partnerów tegorocznego WTPC – Amnesty International Polska – udostępnia mieszkankom i mieszkańcom stolicy darmowe kursy e-learningowe na platformie Akademii Praw Człowieka.

Wielki finał

Podsumowanie Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka odbędzie się w Pawilonie Architektury ZODIAK przy Pasażu „Wiecha”. W ramach otwartego spotkania odbędą się debaty, warsztaty i panele dyskusyjne. Rozmowy i zajęcia poprowadzą osoby eksperckie, m.in. z Fundacji Atypika, Stowarzyszenia Lambda - Warszawa, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji na Rzecz Praw Uczniów.

Więcej informacji i pełny program znajduje się na stronie Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.

Dostępność: Wystąpienia w czasie wydarzenia finałowego będą tłumaczone na Polski język migowy (PJM). 

fot.pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda