mobile
REKLAMA

Weekend z modą

W sobotę 5 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej 56/66 odbędą się warsztaty dla dzieci „Szyjemy ubranka dla lalek”.  W niedzielę 6 grudnia organizatorzy zapraszają na pokaz mody „Godzina pąsowej róży” a o godzinie 18 zagra Szwagierkolaska.

Weekend z modą

Podczas zajęć uczestnicy poznają XIX-wieczną modę, m.in. dowiedzą się, jakich „sztuczek” używali krawcy nadając swoim dziełom właściwy kształt, czym różni się batyst od jedwabiu oraz sprawdzą, jakimi kolorami ozdabiano wymarzone suknie, peleryny i płaszcze. Uszyją także własne kreacje dla przyniesionych przez siebie lalek i misiów.
Zajęcia odbędą się w godzinach 11.00, 13.00 i 15.00.
Organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc, kontakt telefoniczny: 22 211 90 28 lub e-mailowy: oferta.edu@muzhp.pl. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Obowiązuje bilet wstępu na wystawę.

W niedzielę 6 grudnia odbędzie pokaz mody „Godzina pąsowej róży”, gdzie zaprezentowane zostaną odtworzone stroje z dwóch ostatnich dekad XIX wieku. Pokazane zostaną zarówno kreacje noszone przez elity, jak i ubiory ludzi ubogich i reprezentantów marginesu społecznego. Historii mody tego okresu będzie można przyjrzeć się także przez pryzmat stosunków społecznych i obyczajowości. Ubiory zaprezentowane na pokazie pochodzą z Pracowni Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów Fundacji Nomina Rosae. Pokazy odbędą się o pełnych godzinach: 12.00, 14.00, 16.00.
O godzinie 15:00 będzie możliwy udział we wspólnym oprowadzeniu kuratorskim po wystawie „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”.

Zwieńczeniem ekspozycji będzie koncert o godzinie 18:00, na którym grupa Szwagierkolaska, w składzie m.in. Muniek Staszczyk zaprezentuje największe przeboje zespołu. Obowiązują zapisy: rsvp@muzhp.pl. Liczba miejsc na koncert jest ograniczona.

Wszystkie wydarzenia – 5 i 6 grudnia – odbywać się będą w sali wystawowej na parterze, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (ul. Dobra 56/66). Obowiązuje bilet wstępu na wystawę.

***
„Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” to tytuł narracyjnej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można zobaczyć do 6 grudnia 2015 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja ukazuje proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami. Mowa jest o przemianach demograficznych, urbanistyce i architekturze, higienie, narodzinach kultury konsumpcyjnej
i masowej, w tym zwłaszcza reklamy i prasy. Wystawa opowiada również o odrodzeniu narodowym i rywalizacji na symbole w przestrzeni publicznej miast oraz dramatycznych wydarzeniach rewolucji 1905 roku.

- Największa rewolucja w dziejach naszej cywilizacji ostatnich stuleci to rewolucja przemysłowa. Wiąże się ona nie tylko z pojawieniem się przemysłu fabrycznego. Jej rewolucyjność polega też na zmianie trybu życia większości ludzi. Naturalnym środowiskiem stało się dla nich miasto, w miejsce dotychczas dominującego środowiska jakim była wieś. Właśnie ta przemiana jest jednym z najważniejszych elementów rewolucji przemysłowej. I to przejście pokazujemy na wystawie – ukazując, jak wraz z nim zmieniali się ludzie – poinformował autor scenariusza i komisarz wystawy prof. Michał Kopczyński.
Pokazujemy dawną Warszawę, Lwów, Kraków, Łódź i Poznań, czyli największe ośrodki miejskie wszystkich trzech zaborów.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsor: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Uniwersytet Warszawski.
Patroni medialni: patronat korporacyjny Telewizji Polskiej, patronat korporacyjny Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, AMS, portal historyczny dzieje.pl i „Mówią Wieki”.
Współpraca: Tramwaje Warszawskie.
Ekspozycja jest czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) do 6 grudnia 2015 w godzinach od 10.00 do 18.00.

Ceny biletów: 4 zł (ulgowy), 8 zł (normalny), bilet grupowy – 4 zł/osoba (min. 10 osób), 16 zł rodzinny (min. trzy osoby). Wstęp wolny w piątki oraz dla osób powyżej 60. roku życia.
Wystawie towarzyszy bezpłatny audioprzewodnik, który można pobrać na swoje urządzenie mobilne (telefon lub tablet) przed lub w czasie wizyty na wystawie. O wystawie opowiada kurator, prof. Michał Kopczyński.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda