mobile

Wielkie święto osób z niepełnosprawnością

17 listopada w Arenie Ursynów odbyła się 23. edycja Wielkiej Gali Integracji. Podsumowano roczną działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji na rzecz osób z niepełnosprawnością, dyskutowano na temat rządowego programu „Dostępność Plus” oraz wspominano zmarłego niedawno założyciela i prezesa „Integracji”. Wręczono także tradycyjne Medale Przyjaciela Integracji.

Anna Tomasik
Wielkie święto osób z niepełnosprawnością

W minioną sobotę Arena Ursynów przy ulicy Pileckiego 122 w Warszawie pękała w szwach. Ponad 2,5 tysiąca gości z całego kraju pojawiło się na Wielkiej Gali Integracji organizowanej z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. To największe w Polsce święto osób z różnymi dysfunkcjami.

Tegoroczna edycja była szczególna, bo poświęcona także pamięci zmarłego w październiku Piotra Pawłowskiego, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, także pomysłodawcy Wielkiej Gali Integracji, jak i jej długoletniego prowadzącego.

Organizatorzy Gali zapewnili również audiodeskrypcję dla osób niewidomych i słabowidzących, tłumaczenie na język migowy, pętlę indukcyjną oraz miejsca dostępne dla osób poruszających się na wózkach.

Preludium do tego niecodziennego wydarzenia był występ Vlodiego Tafla, 47-letniego muzyka, który jest prawdopodobnie jedynym na świecie zawodowym perkusistą, grającym bez nogi z tak wysoką amputacją, bo aż z wyłuszczeniem w stawie biodrowym (!).

Gospodarzami Gali byli znani i lubiani: Olga Bończyk - aktorka i wokalistka, angażująca się od lat w liczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz Tomasz Wolny - dziennikarz i prezenter TVP.

Witamy Państwa na 23. Wielkiej Gali Integracji. Poprowadzimy ją wspólnie, ja i Tomasz Wolny – powiedziała Olga Bończyk. – Ale to będzie trudne, proszę państwa, bo przez ostatnie dwadzieścia dwa lata z tej sceny, co roku witał państwa Piotr Pawłowski – przypomniała.

To będzie piękna, wzruszająca Gala. Także trudna Gala. Ale na szczęście nie jesteśmy tu sami, bo jest z nami Ewa, żona Piotra – podkreślił Tomasz Wolny.

Wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili pamięć założyciela „Integracji” i organizatora Wielkiej Gali. Po czym na telebimie zaprezentowano filmowe wspomnienia o Piotrze Pawłowskim i to nie tylko w kontekście jego działań społecznych czy inicjatora wielu projektów i kampanii na rzecz osób z niepełnosprawnością, ale przede wszystkim, jako wspaniałego i pełnego energii człowieka, przyjaciela… Tym wspomnieniom i refleksjom towarzyszyły wielkie emocje, wzruszenie i łzy.

Nie da się powiedzieć w dwóch słowach o tym, jakim byłeś człowiekiem. Po prostu to jest niemożliwe. Bo chciałoby się powiedzieć bardzo dużo, bo jest tak dużo do powiedzenia (…). Kochany Piotrze, poznaliśmy się wiele lat temu. Często powtarzałeś: „Panie Boże, przyjmuję to, co mi dajesz, a nie to, co chciałbym mieć”. I na tym opierałeś tak naprawdę całe swoje życie. Życie szalone, pełne wyzwań, bardzo szybkie. Życie z tobą było niezwykłe. Podkreślałeś, że jesteśmy tu i teraz nie tylko dla siebie, ale dla ludzi, z którymi jesteśmy – wyznała Ewa Pawłowska, wdowa po twórcy „Integracji”.

Z niespożytą energią inicjował wiele przedsięwzięć, chcąc zwrócić uwagę społeczną na potrzeby osób niepełnosprawnych. Dawał siłę innym i mobilizował bardzo wiele osób, które uwierzyły w to, że mogą zmienić świat wokół siebie. Miał niezwykły dar zjednywania sobie ludzkiej sympatii i wytrwałego przekonywania do swoich pomysłów. Mogłam się o tym przekonać osobiście, patronując konkursowi „Człowiek Bez Barier”. Zapamiętam Piotra Pawłowskiego jako niestrudzonego orędownika integracji, który odkrył przed nami prawdziwe, głęboko humanitarne znaczenie tego słowa – powiedziała Agata Kornhauser-Duda, żona prezydenta RP.

Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością prawdopodobnie by nie było wcale, by nie pomysł Piotra Pawłowskiego integrowania stowarzyszeń, fundacji, działających w Polsce na rzecz osób z różnymi dysfunkcjami. To był też jego pomysł. Stało się to dziesięć lat temu. To dzięki temu, że Piotr przekonał mnie, że należy zbudować w Polsce taką parasolową organizację, która będzie zrzeszała wszystkie organizacje w Polsce i będziemy reprezentantem całego środowiska. Niestety, jeszcze długa droga przed nami, ponieważ organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z różnymi dysfunkcjami mamy w Polsce bardzo dużo. Jesteśmy często dla siebie, niestety, konkurencją, ponieważ sięgamy po te same środki i oczywiście każdy przede wszystkim musi zadbać o to, żeby dobrze funkcjonowała jego organizacja. Ale to dzięki Piotrowi Koalicja istnieje dziesięć lat i to dzięki Piotrowi Koalicja, zarządu a także kilkanaście organizacji, które są bardzo aktywne, powstał projekt wyrównywania szans z różnymi dysfunkcjami. To dzięki Piotrowi również wypracowaliśmy w Koalicji standardy rehabilitacji podstawowej. To jest zagadnienie kluczowe w naszym kraju. Dzieło Piotra musimy kontynuować. Musimy pamiętać o tym do czego dążył. Był dla nas wzorcem do naśladowania. Na pewno nigdy nie zapomnimy tego, co zrobił. A my musimy myśleć o tym, co mamy jeszcze do zrobienia. Koalicja jest otwartą organizacją i zapraszamy do współpracy ku pamięci naszego kochanego Piotra – powiedziała Anna Woźniak- Szymańska – prezes Polskiego Związku Niewidomych i prezes Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością.

Piotr był rzeczywiście osobą niezwykłą i z tej sceny pewnie jeszcze nie raz ze sceny padną słowa, które będą temu dowodziły. Ale przychodzi mi teraz jedna myśl, proszę państwa, że to, co dziś należałoby zrobić to sprawić, by jego dzieło, jego dzieło życia nie zniknęło, by zrobić wszystko, aby wzrastały w siłę, bo przecież Piotr zaraził swoim pozytywnym myśleniem tak wielu ludzi, którzy dzisiaj są gotowi pociągnąć to, co rozpoczął tak pięknie Piotr i sprawić, by rzeczywiście osobom z niepełnosprawnością żyło się godnie i lepiej w tym kraju – podzieliła się swoimi refleksjami Olga Bończyk.

Piotra Pawłowskiego, który od początku lat 90-tych minionej epoki z niezwykłym uporem budował świat bez barier, wspominali także: Janina Ochojska założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, Wojciech Szczurek doktor nauk prawnych, były sędzia, samorządowiec i od 1998 prezydent miasta Gdyni,

Z tych wszystkich opowieści i refleksji wyłonił się obraz Piotra Pawłowskiego, człowieka nietuzinkowego, który otworzył szeroko drzwi osobom z niepełnosprawnością i na zawsze zmienił spojrzenie na niepełnosprawność.

Podsumowaniu rocznych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością i dyskusji o rządowym programie „Dostępność Plus” towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursów na rzecz dostępności, organizowanych przez Integrację wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy w ramach projektu „Warszawa bez barier”.

Dostępność nie jest modą czy chwilowym trendem. Nie jest też specjalnym przywilejem. Potrzebujemy rozwiązań uniwersalnych, czyli takich, z których skorzystamy wszyscy, na równych zasadach. Sprawmy więc, aby Polska była bardziej dostępna. Dostępne budynki, mieszkania, chodniki czy inne miejsca publiczne, to warunek samodzielności i szansa na prawdziwą integrację. Program Dostępność Plus pomoże usunąć bariery architektoniczne w naszym otoczeniu – dowiadujemy się z prezentacji krótkiego filmu animowanego zrealizowanego w ramach projektu „Dostępność Plus”.

W konkursie „Warszawska Inwestycja Bez Barier” w 2018 roku uhonorowano: oddział banku BGŻ BNP Paribas w budynku Centrum Marszałkowska (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt mieszkalny/ biurowy/ handlowy), Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt użyteczności publicznej), Zachętę – Narodową Galerię Sztuki (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt zabytkowy) i Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy za kompleks szkolno-sportowy przy ul. Dzieci Warszawy 42 (w kat. Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt samorządu terytorialnego).

W konkursie „Aplikacje Bez Barier” nagrodzono aplikację Moje ING mobile ING Banku Śląskiego (w kat. Najlepsza aplikacja mobilna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością). Przyznano też dwa wyróżnienia: aplikacji AudioMovie Fundacji Siódmy Zmysł oraz koncepcji aplikacji Blind Foundation Voice Service firmy Sonnar Interactive (w kat. Koncepcja aplikacji mobilnej adresowana do osób z niepełnosprawnością).

W konkursie „Serwis www bez barier” nagrodzono serwis Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

 

Tradycyjnie wręczono także Medale Przyjaciel Integracji, przyznawane od 1997 roku

osobom oraz instytucjom działającym na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością z chęci budowania społecznej integracji, a nie z formalnego obowiązku. Tym razem to Ewa Pawłowska, nowa prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, wręczyła je Janinie Graban i Michałowi Walewskiemu, wieloletnim asystentom nieżyjącego Piotra Pawłowskiego.

 

Część artystyczną 23. Wielkiej Gali Integracji uświetniły występy artystów z niepełnosprawnością: wspomnianego już wcześniej Vlodiego Tafla z zespołem, Janusza Radka – wokalisty i aktora teatralnych inscenizacji muzycznych oraz Romana Roczenia – niewidomego pieśniarza i gitarzysty, którzy swojego przyjaciela Piotra Pawłowskiego pożegnał własną interpretacją piosenki „My way” z repertuaru legendarnego Franka Sinatry .

Podczas Gali można było również podziwiać prace malarskie i zdjęcia autorstwa osób z niepełnosprawnością, ukazując w ten sposób postrzeganie przez nich świata.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda