mobile

Wola walczy o grunt pod szkołę na ul. Grodziskiej

Kolejna szkoła podstawowa na Odolanach powinna powstać przy ul. Grodziskiej, Władze Woli właśnie negatywnie zaopiniowały podział nieruchomości przy ul. Grodziskiej, gdyż nie pozwalają na to obowiązujące przepisy prawa. Bez podziału działki przekazanie gruntu na rzecz kurii warszawskiej nie będzie możliwe.

Informacja prasowa/ fot. pixabay.com
Wola walczy o grunt pod szkołę na ul. Grodziskiej

Odolany to jeden z najszybciej rozwijających się rejonów Warszawy. W tej części Woli mieszka już ponad 10 tys. mieszkańców, a ta liczba sukcesywnie się powiększa. W związku z tym Dzielnica musi jak najszybciej budować nowe placówki edukacyjne.
- Na ul. Boguszewskiej już działa nowe przedszkole, z kolei przy ul. Karlińskiego powstanie pierwsza w tym rejonie szkoła podstawowa. Już dysponujemy koncepcją architektoniczną, a zaraz ruszą prace projektowe - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Jednak docelowo na Odolanach muszą powstać trzy duże placówki szkolne. Dzielnica od dawna planowała zbudować jedną z nich na działce przy ul. Grodziskiej. - Finalnie grunt miał zostać przekazany na rzecz kurii warszawskiej. Jednak mamy tutaj wątpliwości formalno-prawne. Aby doszło do przekazania trzeba dokonać podziału nieruchomości, a przepisy prawa na to nie pozwalają - mówi burmistrz Strzałkowski.

Lokalni aktywiści nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy.
- Grodziska to ostatnia duża działka miejska na Odolanach. Miasto nie może sobie pozwolić na stratę tej działki, na podstawie ustawy o samorządzie władze Miasta mają obowiązki w pierwszej kolejności realizować inwestycje celu publicznego - szkoły, przedszkola, żłobki, przychodnie, parki, itd., to one mają priorytet w stosunku do roszczeń Archidiecezji. Miasto nie ma więcej dużych działek na Odolanach poza Grodziską, a potrzebujemy jeszcze dwóch nowych szkół. Roszczenia Archidiecezji mogą być zaspokojone poprzez albo zarezerwowanie innych działek w projekcie miejscowego planu - w centralnej lub południowej części Odolan, na terenach PKP - albo poprzez znalezienie gruntów miejskich w innej lokalizacji poza Odolanami - mówi Anna Kościelniak-Miądlicka, lokalna aktywistka i autorka "Petycji za budową pierwszej szkoły podstawowej na Odolanach przy ul. Karlińskiego".

Dzielnica właśnie negatywnie zaopiniowała wstępny projekt podziału tej działki.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie można wydzielić działki pod kościół w sytuacji, kiedy to została wydana przez prezydenta miasta prawomocna decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego w tym miejscu. Zgodnie z nią przy ul. Grodziskiej powinna powstać druga szkoła. Potrzeby oświatowe dla dzieci mają większy priorytet od kościoła, do którego raz na tydzień przecież można dojechać - mówi wprost Adam Hać, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy Dzielnia Wola

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda