mobile
REKLAMA

Wuzetka Warszawskim produktem tradycyjnym!

Symbolem Warszawy stała się Wuzetka, kojarzona z PRL-owską gastronomią oraz trasą W-Z. Ciasto trafiło oficjalnie na specjalną, chronioną prawem listę cukierniczą

Amelia Włodarczyk
Wuzetka Warszawskim produktem tradycyjnym!

Burmistrz Dzielnicy Śródmieście wraz z osobami związanymi z warszawską gastronomią złożył wniosek o wpisanie wuzetki na Listę Produktów Tradycyjnych,  prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na tej liście znajdują się produkty, których jakość, wyjątkowe cechy i właściwości wynikają z tradycyjnych metod produkcji.

Historia Wuzetki sięga lat 40 - tych

Wuzetka pojawiła się się na mapie cukierniczej stolicy i badacze są przekonani że jest to spowodowane konkursem na ciastko, który ogłoszono pod koniec lat 40. XX wieku przez Cech Rzemiosł Spożywczych. Za to na początku lat 50 Warszawskie Zakłady Ciastkarskie posiadały wyłączność na produkcję wuzetek. To biszkoptowe ciastko z kremem było wtedy serwowane tylko w kawiarniach i cukierniach firmowych pod marką "Camargo". W latach 70. XX wieku wielu byłych pracowników WZC założyło swoje własne zakłady i zaczęło tworzyć swoje wersje wuzetki, przyczyniając się do jej popularności nie tylko w Warszawie, ale także w całej Polsce.

Prawdziwa oryginalna Wuzetka składa się z dwóch biszkoptów czekoladowych przekładanych warstwą marmolady i bitej śmietany. Za to na wierzchu znajduje się polewa z czekolady wraz z kleksem z bitej śmietany. Wuzetka jest doceniana nie tylko przez turystów, ale także przez mieszkańców i osoby związane z warszawską gastronomią.

To ciasto zyskało swoją popularność również dzieki kultowemu filmu “Miś” (reż. Stanisław Bareja - 1980 r.), w którym Ryszard Ochódzki podczas wizyty w kawiarni z Aleksandrą Kozeł słyszy, że "kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego".

fot: prześlijprzepis.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda