mobile
REKLAMA

Wystawa "Dobrze, że jesteś" - Walka z Depresją w Sercu Warszawy

W związku z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, Rzeczniczka Praw Dziecka we współpracy z Fundacją GrowSPACE przygotowuje wyjątkowe wydarzenie mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat depresji. W dniu 23 lutego, na "patelni" w centrum Warszawy, została otwarta wystawa pt. "Dobrze, że jesteś", poświęcona przeciwdziałaniu tej poważnej chorobie psychicznej.

Patrycja Parzych
Wystawa "Dobrze, że jesteś" - Walka z Depresją w Sercu Warszawy

Wystawa stanowiła platformę do edukacji społeczeństwa na temat depresji jako choroby, jej objawów oraz możliwości skutecznego przeciwdziałania. Rzeczniczka Praw Dziecka, będąc głosem troski o dobrostan psychiczny najmłodszych, starała się wzmocnić społeczną świadomość dotyczącą problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.

Fundacja GrowSPACE, specjalizująca się w projektach z zakresu zdrowia psychicznego, włącza się w akcję, aby wspólnie z Rzeczniczką Praw Dziecka zwrócić uwagę na wagę profilaktyki zdrowia psychicznego. W ramach wystawy, uczestnicy mieli okazję zobaczyć inspirujące projekty i działania podejmowane na rzecz wsparcia osób dotkniętych depresją.

Celem wydarzenia jest nie tylko podniesienie świadomości na temat depresji, ale również ukazanie dostępnych ścieżek pomocy oraz wsparcia dla osób zmagających się z tą chorobą. Wystawa "Dobrze, że jesteś" skupiła się także na promowaniu rozmów na temat zdrowia psychicznego, eliminując tym samym społeczne tabu wokół depresji.

Wartościowym elementem wydarzenia był udział specjalistów z dziedziny psychologii i psychoterapii, którzy byli  dostępni, aby udzielać informacji oraz odpowiadać na pytania odwiedzających. Dodatkowo, organizatorzy zorganizowali krótkie wykłady  i panele dyskusyjne, aby pogłębić wiedzę na temat depresji oraz dostępnych form pomocy.

"Dobrze, że jesteś" to nie tylko wystawa, to społeczne wydarzenie, które ma za zadanie przyczynić się do budowania bardziej świadomego i wspierającego społeczeństwa.

 

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, wyraziła swoje zadowolenie z faktu, że inicjatywa walki z depresją wyszła od młodych ludzi. Podkreśliła, jak istotne jest, aby takie inicjatywy mówiły o depresji, zachęcały do sięgania po pomoc i przypominały ludziom, że są ważni, że warto powiedzieć: "dobrze, że jesteś". Horna-Cieślak podkreśliła wagę tego hasła, które często jest bagatelizowane, a jednak stanowi kluczową wartość.

Wypowiedź Rzeczniczki podkreśla również, że życie bywa różne, pełne wyzwań, i ważne jest, aby społeczeństwo było otwarte na rozmowy o zdrowiu psychicznym. Pragnie ona przełamać stereotypy i zachęcać do korzystania z pomocy specjalistów, takich jak psycholog czy psychiatra, bez obawy przed stygmatyzacją. Chce także zwrócić uwagę na to, jak ważne jest, aby otaczać wsparciem bliskich i wskazać, że warto sięgać po pomoc.

Uczestniczka wydarzenia podkreśliła, że z tego typu inicjatyw można wynieść wartościową wiedzę na temat depresji, zrozumienie problemu oraz praktyczne treści, które można zastosować w codziennym życiu. Misją uczestników jest inspirowanie innych do szukania pomocy, podkreślanie ważności problemu danej osoby i eliminacja bagatelizowania jej cierpień.

Psycholog Karolina Malinowska z Instytutu Badań Edukacyjnych RESQL podkreśliła, że depresja to choroba, a leczenie powinno być podejmowane podobnie jak w przypadku innych chorób. Zachęcała do szukania pomocy u specjalistów, którzy się w tym obszarze specjalizują, i podkreśliła, że leczenie depresji może obejmować również wsparcie farmakologiczne. Akcja "Dobrze, że jesteś" pełni istotną rolę w zachęcaniu do zgłaszania się do specjalistów i szukania pomocy, podkreślając, że najważniejsze jest podjęcie kroków w kierunku uzyskania wsparcia.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda