mobile

Wystawa plenerowa o pilocie z Ursynowa

Urząd Dzielnicy Ursynów  zaprasza na wystawę prezentującą losy człowieka wielu imion, nazwisk i przydomków – znanego światu jako Jan Zumbach, Polaka o jednym z najbarwniejszych życiorysów XX wieku. Kim był? Oficerem-pilotem, najemnikiem, człowiekiem, który w podzielonym świecie żył tak jak chciał…

Informacja prasowa
Wystawa plenerowa o pilocie z Ursynowa

Jan Eugeniusz Ludwik Zumbach urodził się 14 kwietnia 1915 r. na Ursynowie, w rodzinie o szwajcarskich korzeniach. W 1938 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie a już w roku 1940 wojenna burza rzuciła go na Wyspy Brytyjskie, gdzie służył w najbardziej znanej polskiej jednostce lotniczej w historii – Dywizjonie 303. Pierwsze swoje zwycięstwo odniósł 7 września 1940 roku, zestrzeliwując dwa bombowce Dornier Do 17. Zumbach został jednym z najlepszych polskich asów myśliwskich. W dalszych latach awansował na dowódcę Dywizjonu 303. Podczas II wojny światowej zestrzelił, według oficjalnych danych, 13 samolotów na pewno i 5 prawdopodobnie.

Po II wojnie światowej Zumbach pędził żywot awanturnika. Zajmował się przemytem, był współwłaścicielem firmy lotniczo-taksówkarskiej, która prowadziła działalność przemytniczą, a następnie – posługując się pseudonimem Johnny „Kamikaze” Brown – walczył jako najemnik w Afryce.

Dziś pamiętany jest jako uczestnik bitwy o Anglię. Jego nazwisko widnieje na pamiątkowych tablicach w Warszawie na Ursynowie, gdzie się urodził oraz w Bobrowie, gdzie mieszkał za młodu. Jest patronem muzeum w Napoleonie pod Częstochową i lotniczej jednostki wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Wystawę można obejrzeć od 14 kwietnia, przy wejściu do Urzędu Dzielnicy Ursynów od al. KEN.

Fot. UD Ursynów

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda