mobile

Zaczytana Warszawa

Cytaty z twórczości Julii Hartwig, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Tadeusza Różewicza oraz Stanisława Lema pojawią się w przestrzeni publicznej miasta. Specjalną kampanią literacką, przygotowaną wspólnie ze Staromiejskim Domem Kultury, Warszawa upamiętnia jubileusze ich urodzin.

Informacja prasowa
Zaczytana Warszawa

Rok 2021 Sejm i Senat ogłosiły rokiem Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (100. rocznica urodzin), Tadeusza Różewicza (100. rocznica urodzin) i Stanisława Lema (100. rocznica urodzin). Pamiętamy także o związanej z Warszawą poetce Julii Hartwig, zmarłej cztery lata temu, której stulecie urodzin też będziemy obchodzić w tym roku. Cytaty z ich twórczości pojawią się lada chwila w przestrzeni publicznej miasta i w stołecznej komunikacji miejskiej. To literacka kampania, przygotowana wspólnie ze Staromiejskim Domem Kultury (oraz partnerami – miastami literatury, Krakowem i Wrocławiem)

 Promujemy czytelnictwo

Warszawa od lat wspiera inicjatywy związane z czytelnictwem i promujące książki. W tym roku już po raz 14. przyznana zostanie Nagroda Literacka m. st. Warszawy oraz –  dwunasta - Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego - mówi Aldona Machnowska-Góra zastępczyni prezydenta.

Miasto st. Warszawa jest też fundatorem i organizatorem Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, przyznawanej za książki o najnowszej historii Polski.

Kolejny już raz Warszawę odwiedziły „Wiersze w mieście”. Tegoroczna akcja odbywała się w przestrzeni wirtualnej – na stronie wierszewmiescie.eu zamieszczone zostały wiersze 20 autorek i autorów z Europy, w oryginale i przekładzie na język polski.

Promocja czytelnictwa odbywa się także podczas współorganizowanych przez Miasto literackich festiwali, plenerów i spotkań. W czerwcu  odbędzie się 9. międzynarodowy festiwal literacki Big Book Festival. Hasło tegorocznej imprezy to „Jeszcze będzie najpiękniej!”.

Także na czerwiec zaplanowany jest doroczny Plener Literacki w Ogrodzie Saskim w Warszawie, gdzie ofertę zaprezentują wydawcy z wydawcy z całej Polski, a mieszkańcy stolicy i turyści na warszawskim stoisku będą mogli wziąć udział w spotkaniach literackich.

Jesienią odbędą się również Warszawskie Targi Książki , na które już zapraszamy w wersji plenerowej - na plac Defilad. 

Tam, gdzie królują książki

Bardzo zależy nam na popularyzacji bibliotek i niezależnych księgarń,  miejsc  gdzie warszawianki i warszawiacy chętnie sięgają po literaturę. Lokalne księgarnie bardzo ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa, od początku staramy się je wspierać – dodaje Machnowska-Góra. Na przykład poprzez konkurs na Ulubioną Księgarnię Warszawy, który został wpisany na stałe do miejskiego kalendarza.    

Warszawskie biblioteki publiczne starają się cały czas utrzymywać kontakt z czytelnikami i czytelniczkami. O tym, co organizują, można przeczytać na stronie  www.bibliotekiwarszawy.pl 

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda