mobile

Zasiłek wychowawczy - co warto wiedzieć

To dodatek, jaki przysługuje po urodzeniu dziecka, w okresie urlopu wychowawczego. Wyjaśniamy komu, ile i na jakich zasadach się należy.

Agata Mościcka
Zasiłek wychowawczy - co warto wiedzieć

Zasiłek wychowawczy, to inaczej dodatek, który przysługuje z tytułu opieki nad dzieckiem, w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego. Zasiłek ten należy się matce, ojcu bądź też faktycznemu lub prawnemu opiekunowi danego dziecka. Osoba ta musi posiadać uprawienia do korzystania z urlopu wychowawczego.

Zasiłek nie przysługuje osobom, które pobierają już inne świadczenia, przykładowo zasiłek macierzyński lub pielęgnacyjny bądź też pracowały krócej niż 6 miesięcy. Zasiłek wychowawczy nie przysługuje także osobom, które podjęły pracę zarobkową i w ten oto sposób nie sprawują ciągłej opieki nad swoim dzieckiem. Dodatek ten wypłacany jest w następujących okresach czasu:

  • do 24 miesięcy kalendarzowych - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • do 36 miesięcy kalendarzowych - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, podczas tego samego porodu,
  • do 72 miesięcy kalendarzowych - gdy urodzone dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub jest niepełnosprawne w znacznym stopniu.

Kwota przyznanego zasiłku wynosi 400 złotych miesięcznie. Świadczenie za niepełny miesiąc wypłacane jest w systemie 1/30 miesięcznej kwoty zasiłku. Przykładowo za 15 dni zostanie wypłacone 200 złotych, za 21 dni - 280 złotych. Z tego świadczenia może korzystać tylko jedna osoba w rodzinie. Nie ma możliwości, aby ojciec i matka równocześnie korzystali ze zasiłku, gdy oboje przebywają na urlopie wychowawczym.

Urlop wychowawczy można wykorzystać do 6 roku życia dziecka lub do 18 roku życia, gdy dziecko jest niepełnosprawne. Zamiar pójścia na tego typu urlop należy zgłosić na piśmie do pracodawcy, składając odpowiedni wniosek i dokumenty w trybie 21 dni od planowanego rozpoczęcia tegoż urlopu.

Zasiłek wychowawczy daje szansę przedłużenia urlopu macierzyńskiego i możliwość wychowywania dziecka, bez potrzeby korzystania z pomocy osób trzecich. Na ten okres pracodawca powinien poszukać osoby, która przejmie nasze obowiązki zawodowe.

Agata Mościcka/fot.https://pixabay.com/pl/

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda