mobile

Zgłoś, czym ogrzewasz – ruszyła kampania informacyjna w stolicy

Od 1 lipca br. wszyscy właściciele i zarządcy budynków lub lokali mają obowiązek złożyć deklarację o używanym źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Najłatwiej zrobić to elektronicznie, do czego zachęca warszawska kampania informacyjna.

Informacja prasowa
Zgłoś, czym ogrzewasz – ruszyła kampania informacyjna w stolicy

Deklarację do CEEB musi złożyć właściciel lub zarządca budynku lub lokalu, w którym znajduje się źródło ciepła o mocy do 1 MW. Ostateczny termin na wykonanie tego obowiązku mija 1 lipca 2022 r. Jednak w przypadku nowo powstałego obiektu czas jest znacznie krótszy – deklarację należy dostarczyć w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ogrzewania. Brak złożenia dokumentu grozi mandatem.

Złóż deklarację bez wychodzenia z domu

Deklarację można złożyć na dwa sposoby. Najłatwiej zrobić to bez wychodzenia z domu – za pomocą formularza online na stronie https://zone.gunb.gov.pl/, do czego zachęca stołeczny ratusz. Do złożenia deklaracji przez internet konieczne jest użycie Profilu Zaufanego lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Deklarację można złożyć również w formie papierowej – należy ją wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście we właściwym urzędzie dzielnicy.

Czas pokonać smoga

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obejmuje nie tylko Warszawę, ale całą Polskę. Ma pomóc w zlokalizowaniu, a następnie w wymianie zatruwających powietrze przestarzałych pieców i kotłów, czyli tak zwanych „kopciuchów”. Pozbycie się takich źródeł ogrzewania to również jeden z priorytetów stolicy.

„Zgłoś, czym ogrzewasz” jest kolejną akcją informacyjną Urzędu Miasta w ostatnich miesiącach, która może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Warszawie. W sierpniu stolica wystartowała również z kampanią „Czas pokonać smoga”, która ma zachęcić warszawiaków do wymiany kopciuchów na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na to do końca 2021 roku, mogą liczyć na dotację w wysokości do 90%. W 2022 r. wsparcie miasta spadnie do 70%. Będzie to też ostatni rok, w którym można będzie ubiegać się o finansowe wsparcie od ratusza.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda