Znamy mistrzów Polski w badmintonie

W hali Centrum Sportu Wilanów przy ul. Wiertniczej w Warszawie odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Badmintonie. Kto wygrał Orlen Polish Open 2024?

W hali w Wilanowie zjawiło się aż trzysta sześćdziesiąt pięć zawodniczek i zawodników reprezentujących czterdzieści krajów z całego świata. To już czterdzieste szóste Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Badmintonie, które drugi raz odbywały się w randze International Challenge. To także jedna z ostatnich okazji dla badmintonistów na zdobycie punktów kwalifikacyjnych do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Duża liczba uczestników przyczyniła się do tego, że aby zagrać w turnieju głównym, trzeba było przebrnąć przez trzydniowe kwalifikacje. Wiele pojedynków było bardzo wyrównanych, a o ostatecznym triumfie decydowały często trzysetowe rywalizacje.

To nie były udane zawody dla Polaków. Najdalej – do ćwierćfinału – dotarł kobiecy debel. Duet Kornelia Marczak i Paulina Hankiewicz uległ zawodniczkom ze Szwecji 0:2 (18:21, 18:21). Pozostali „Biało-Czerwoni” pożegnali się z mistrzostwami w 1/8 finału gier podwójnych, zaś w grach pojedynczych nie zdołali się zakwalifikować do turnieju głównego.

Do kogo trafiły zatem medale Międzynarodowych Mistrzostw Polski? W grze pojedynczej mężczyzn po bardzo zaciętej walce minimalnie lepszy okazał się Duńczyk Victor Ørding Kauffmann, który pokonał reprezentanta Singapuru – Jia Heng Jason Teha 2:1 (21:16, 20:22, 25:23). W rywalizacji pojedynczej kobiet natomiast w wielkim finale walczyły dwie przedstawicielki Indii. W pojedynku tym Tanya Hemanth pokonała, w dwóch setach do szesnastu i do czternastu, Anupamę Upadhyayę.

Hindusi – Dhruv Kapila i Arjun Madathil Ramachandran zdobyli złote medale w grze podwójnej mężczyzn. W decydującym pojedynku pokonali reprezentantów Danii Williama Krygera Boe oraz Christiana Fausta Kjæra 2:1 (15:21, 23:21, 21:19). Wynikiem 2:0 (21:15, 21:16) zakończył się pojedynek finałowy w grze podwójnej kobiet. Zawodniczki z Chińskiego Tajpej – Hsu Yin-Hui i Lin Jhih Yun pokonały Amelie Cecilie Kudsk oraz Signe Schulz z Danii.

Wyłoniono również zwycięzców w grze mieszanej. Najlepsi okazali się Kanadyjczycy – Ty Alexander Lindeman i Josephine Wu. W ostatnim pojedynku pokonali angielski duet Callum Hemming/Estelle Van Leeuwen 2:0 (21:16, 22:20).